Nie tylko klasyka

Nowy sezon w Teatrze Śląskim w Katowicach

W teatrach rozpoczął się nowy sezon artystyczny. Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego będzie go realizował pod hasłem klasyki. Jednak nowego repertuaru zdominują nie tylko teksty wielkich pisarzy, których dzieła przeszły do kanonu literackiego. Premier ma być osiem. Do tego dwa spektakle w koprodukcji z niezależnymi scenami teatr przygotuje w Galerii Katowickiej, która otwiera się także na działania artystyczne w ramach projektu Wyższy Poziom. Co znaczy, że na drugim piętrze centrum handlowego Teatr Śląski będzie praktycznie dysponował dobrze wyposażoną, czwartą sceną.

Pierwsza premiera Teatru Śląskiego już w ten weekend (18 i 19 września). Będzie to „Śmieszny staruszek" Tadeusza Różewicza w reżyserii Ewy Wyskoczyl w koprodukcji z Wrocławskim Teatrem Współczesnym. W rolę staruszka wcieli się nestor śląskiej sceny, Bernard Krawczyk. W październiku na miłośników sztuki spod znaku Melpomeny czeka „Ożenek" w reżyserii znakomitego rosyjskiego reżysera Nikołaja Kolady, twórcy autorskiego Teatru Kolady i założyciela wydziału dramatopisarskiego w Jekaterynburgu na Uralu. I w nowym, trochę uwspółcześnionym tłumaczeniu Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej.

Następny w kolejce jest prawdziwy polski klasyk, czyli „Wesele" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Radosława Rychcika, który ma na koncie wiele interesujących realizacji kanonicznych tekstów. Jego „Dziady" w Teatrze Nowym w Poznaniu zdążyły chyba zdobyć wszystkie możliwe najważniejsze nagrody podczas teatralnych festiwali. Kolejną autorską wizję roztoczy przed nami Ewelina Marciniak, która przygotuje spektakl o Leni Riefenstahl, niemieckiej reżyserce filmowej, wzbudzającej kontrowersje współpracują w okresie II wojny światowej z nazistami. Dramaturgię przedstawienia przygotowuje Marcin Cecko.

W zupełnie inne klimaty przeniesie nas najnowsza realizacja Ingmara Villqista, który po udanym „Chłopcu z łabędziem" własnego autorstwa powraca do Teatru Śląskiego również i w tym sezonie. Tym razem jednak nie wyreżyseruje sztuki napisanej przez siebie samego, ale zaadaptowane na potrzeby sceny „Sklepy cynamonowe" Bruno Schulza. Bardziej rozrywkowym akcentem będzie przygotowana z rozmachem prapremiera spektaklu „W 80 dni dookoła świata" Juliusza Verne'a w adaptacji Roberta Górskiego z muzyką zespołu „Chłopcy kontra Basia".

Dwa nowe teksty dla Teatru Śląskiego piszą także Artur Pałyga i Weronika Murek. Artur Pałyga jest etatowym reżyserem Teatru Śląskiego. Pierwszym jego tekstem napisanym na zamówienie katowickiej sceny był „Western", który rozpoczął nowy sezon kończąc jednocześnie dwuletni cykl „Śląsk święty/Śląsk przeklęty". Weronika Murek zaś to utalentowana młoda pisarka z Katowic, która debiutowała w tym roku tomem opowiadań „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina". Została też laureatką Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2015. Jej tekst, którego treść na razie owiana jest tajemnicą, wyreżyseruje Robert Talarczyk.

Co jeszcze nowego czeka na nas ze strony artystów ze Śląskiego? Wspomniana czwarta scena na drugim piętrze Galerii Katowickiej, gdzie zaplanowano dwie premiery: „Odrapane pokoje" w reżyserii Roberta Talarczyka i „Kamienie" według Bartłomieja Błaszczyńskiego. Zmieni się także charakter działającego przy teatrze Studium Aktorskiego. Prowadzenie obejmuje nowy dyrektor, Marek Rachoń, aktor związany od lat z katowicką sceną. W związku z tym, w programie trzyletniego nauczania znajdą się nowe przedmioty m.in. dubbing, audiobook, logorytmika, oraz rola w teatrze dziecięcym.

Teatr postanowił także uruchomić interesujący projekt „Dialogi na cztery nogi" polegający na kameralnych rozmowach o palących problemach, które nas dotykają, odbywających się w wąskim gronie zaproszonych gości, w mieszkaniu jednego z dyskutantów. Pierwsza planowana dyskusja dotyczyła będzie uchodźców. Jeżeli są państwo zainteresowani goszczeniem u siebie grupy rozmówców, skontaktujcie się z pracownikami Teatru Śląskiego lub z redakcją Dziennika Teatralnego.

oprac. red
Dziennik Teatralny Katowice
18 września 2015
Portrety
Robert Talarczyk

Książka tygodnia

Banksy
Wydawnictwo ARKADY
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia