Nie tylko spektakle taneczne

Polska Platforma Tańca w Gdańsku

Instytut Muzyki i Tańca zaprasza na jedno z najbardziej roztańczonych wydarzeń w kraju – Polską Platformę Tańca, która odbędzie się w dniach 5–8 września w Gdańsku. Tydzień wcześniej po raz pierwszy zostanie zorganizowana Mała Platforma Tańca, skierowana do najmłodszego odbiorcy.

Celem Platformy jest prezentacja i promocja najciekawszych produkcji tanecznych, które powstały w Polsce lub zostały stworzone przez polskich twórców.

Instytut Muzyki i Tańca jest głównym organizatorem wydarzenia od 2014 roku. Platforma podróżuje po najważniejszych ośrodkach tanecznych w Polsce. Edycja 2019 jest wyjątkowa, gdyż odbywa się w Trójmieście, które już w latach 50. stało się prężnie działającym ośrodkiem rozwoju nowatorskiej sztuki baletowej, a od przełomu lat. 80. i 90. także tańca współczesnego. Powstają tam też nowe miejsca służące prezentacjom.

Jak twierdzi Hanna Raszewska-Kursa, badaczka i krytyczka tańca: „Polska Platforma Tańca jest przestrzenią dzielenia się tym, co w polskiej sztuce tańca i choreografii najciekawsze. Dla choreografów i choreografek Platforma to okazja do prezentacji w międzynarodowym gronie, mogąca owocować zagranicznymi zaproszeniami do współpracy. Dla publiczności to możliwość zapoznania się z rozmaitymi obliczami polskiej sceny tańca i choreografii. Platforma nie jest festiwalem, nie ma hasła programowego czy ramy kuratorskiej. Spektakle, które znalazły się w programie, reprezentują bardzo zróżnicowane nurty. Można w nim odnaleźć propozycje zarówno dla miłośników i miłośniczek teatru tańca, jak i nowej choreografii czy improwizacji." Raszewska-Kursa jest członkinią 10-osobowej Komisji Artystycznej, decydującej w tym roku o programie głównym wydarzenia. Spośród niemal stu spektakli zgłoszonych w ramach otwartego konkursu, Komisja wybrała dwanaście przedstawień, które zostaną zaprezentowane w Gdańsku.

Szczegóły programu: www.polskaplatformatanca.pl/pl/2019/program

Polska Platforma Tańca to nie tylko spektakle taneczne. Wśród wydarzeń towarzyszących zostały zaplanowane: performanse, panele dyskusyjne, Open Platform, czyli prezentacje indywidualne artystek i artystów, oraz środowiska sztuki tańca – organizacji zajmujących się produkcją i edukacją taneczną. Po raz pierwszy podczas wydarzenia będzie także można wziąć udział w warsztatach: „Pisz dobrze o tańcu" oraz „Mój wizerunek zawodowy".

W ramach Polskiej Platformy Tańca odbędzie się również pierwsza edycja Małej Platformy – przeglądu spektakli i form tanecznych kierowanych do młodej publiczności. Program będzie obejmował prezentacje wybranych spektakli, panel dyskusyjny oraz wydarzenia towarzyszące. Mała Platforma odbędzie się w terminie 30–31 sierpnia w Miejskim Teatrze Miniatura w Gdańsku.

Szczegóły programu: www.polskaplatformatanca.pl/pl/2019/mala-platforma

Organizatorem Polskiej Platformy Tańca jest Instytut Muzyki i Tańca. Współorganizatorami są Fundacja Polka dot oraz Stowarzyszenie Teatr Dada von Bzdülöw. Głównym partnerem wydarzenia jest Instytut Adama Mickiewicza. Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Patroni medialni wydarzenia to: Didaskalia, Teatralny.pl, Taniecpolska.pl, Radio Gdańsk S.A., Gazeta Wyborcza Trójmiasto//Co Jest Grane 24, Magazyn Presto, TVP Kultura, TVP2.

(-)
Materiał TVP Kultura
14 sierpnia 2019

Książka tygodnia

Banksy
Wydawnictwo ARKADY
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia