Nie tylko sypialnia Warszawy

"HamletMaszyna" - reż. Ewelina Kaufmann - Teatr La M.ort w Warszawie

To chyba jeden z najbardziej rozciągniętych w czasie warszawskich festiwali. 2. edycja "Ursynów ma teatr!" rozpoczęła się na początku października a zakończy się dopiero w grudniu

Ewelina Kauffman i założony przez nią Teatr La M.ort po raz kolejny przekonują warszawiaków, że wbrew powszechnemu przekonaniu na Ursynowie istnieje też życie kulturalne. Sami od lat prezentują swoje przedstawienia w Natolińskim Ośrodku Kultury, mają więc najlepszą orientację w codziennym życiu tej dzielnicy. Postanowili skrzyknąć grupę artystów mieszkających na Ursynowie, aby zaprezentować szerszej publiczności swoje dokonania. Większość z nich pracuje bowiem na scenach całej Polski, ale nie jest bliżej znana mieszkańcom swojej dzielnicy.

W tym roku w programie festiwalu znajdzie się więc nie tylko Teatr La M.ort, ale też Ewa Konstancja Bułhak, która na Ursynowie prowadzi kawiarnię Ple Ple i wraz z zespołem Ple Ple Band pokaże swój muzyczny spektakl „Ajka Bajka”. Teatr Kontrapunkt w trakcie festiwalu ma obchodzić jubileusz 10-lecia istnienia i z tej okazji przygotowuje na grudzień premierę znanej sztuki Davida Auberna „Dowód”. W październiku natomiast pokaże „Tratwę” według Sławomira Mrożka i „Cieplarnię” Harolda Pintera.

Od niedawna działającą na wielu warszawskich scenach Trupę Czango zobaczymy w „Diariuszu prywatnym” opartym na tekstach Witolda Gombrowicza. Z kolei Teatr Wolandejski, skupiający wokół siebie sporą grupę aktorów amatorów, zakończy „Ursynów ma teatr!” komedią perypetii dwojga młodych ludzi według Franciszka Bohomolca „Małżeństwo z kalendarza”.

Najbliższy tydzień należy jednak do organizatorów festiwalu. Teatr La.Mort zaprezentuje swoją ostatnią premierę: „HamletaMaszynę” inspirowaną nie tylko tekstem Heinera Müllera, ale też rozważaniami Oriany Fallaci i postacią Ulrike Meinhoff.

2. festiwal „Ursynów ma teatr!”, Natoliński Ośrodek Kultury, ul. Na Uboczu 2, program: www.ursynowmateatr.pl, wstęp wolny, rezerwacje bezpłatnych wejściówek: tel. 606 74 61 65 lub teatr@lamort.pl, piątek (8.10) – niedziela (19.12)

Agnieszka Rataj
Rzeczpospolita
11 października 2010

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia