Nie tylko w rytmie poezji

19. Alternatywne Spotkania Teatralne Klamra w Toruniu

Przez dziewięć dni na scenie klubu Od Nowa oglądać będziemy najciekawsze spektakle teatrów alternatywnych z całej Polski. Tegoroczne Alternatywne Spotkania Teatralne potrwają od 12 do 19 marca

Alternatywne Spotkania Teatralne zainauguruje spektakl Teatru Cinema zatytułowany "Hotel Dieu", w którym twórcy wzięli na warsztat wiersz Wisławy Szymborskiej "Tortury". Podczas spektaklu wielokrotnie interpretują go ciałem i ruchem. Tytułowy Hotel Dieu znaczy tyle, co przytułek - hotel, w którym zatrzymał się Bóg. Ludzie wyrzuceni poza nawias społeczeństwa, outsiderzy przemieszkujący kątem, pozbawieni praw, szykują w nim wielką rewoltę.

Wiersz Wisławy Szymborskiej pojawia się w tym spektaklu wielokrotnie. Czy to w formie popisu, recytacji, deklaracji, przemówienia, czy piosenki. Ten zaskakujący w swoim odbiorze spektakl Teatru Cinema zobaczymy, jako pierwszy na Klamrze w sobotę, 12 marca. Każdego kolejnego dnia, aż do 19 marca, kiedy na scenie klubu zaprezentuje się Komuna Warszawa, czeka nas jedno przedstawienie. Kogo zobaczymy jeszcze?

Intrygująco zapowiadają się "Indukcje" Maat Projekt z gościnnym udziałem Jacka Poniedziałka. W spektaklu można będzie odnaleźć wpływ zarówno baletu klasycznego, jak i tańca butoh. - Jedną z inspiracji w procesie tworzenia choreografii i dramaturgii tego spektaklu była postać argentyńskiej tancerki - mówią o "Indukcji" jego twórcy. - Owładnięta obsesją ślepoty, świadomie zrezygnowała z używania wzroku podczas występów na scenie oraz w życiu, w wyniku czego zginęła potrącona przez samochód.

W tym roku oprócz Teatru Cinema i Maat Project na scenie Od Nowy zaprezentują się również Teatr Kto, Teatr Węgajty, wspomniana już Komuna Warszawa, a także Teatr Usta Usta Republika. Jak zwykle nie zabraknie Sceny Plastycznej KUL Leszka Mądzika, którego wizyta w Torunia stała się już od kilku lat nieodłącznym elementem Alternatywnych Spotkań Teatralnych.

Warto podkreślić, że toruńska Klamra to obecnie jedyny w regionie i jeden z najważniejszych festiwali w Polsce, który prezentuje teatr alternatywny. W tym roku poza spektaklami odbędzie się szereg imprez towarzyszących takich jak: dyskusje, prezentacje filmowe i koncert. Jedną z imprez towarzyszących będzie konferencja naukowa "Sztuka-Polityka-Teatr". Gościem specjalnym będzie Wojciech Krukowski z Akademią Ruchu.

Alternatywne Spotkania Teatralne KLAMRA 2011, 12-19.03.2011, Toruń, Od Nowa Karnety: 80/100 zł

Tomasz Bielicki
Nowości
4 marca 2011

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...