Nie zdradzajmy zakończenia!

"32 Omdlenia" - reż. Andrzej Domalik - Teatr Polonia w Warszawie

"32 omdlenia" będzie można zobaczyć w Toruniu. Spektakl sprowadza Impresariat Artystyczny "As/Toruń" Janusza Lipińskiego.

Tak się zachwycił "ogromną posturą, donośnym głosem i gburowatymi manierami" aktora, że z myślą o nim jako odtwórcy roli głównej napisał krótką sztukę pt. "Niedźwiedź".

Tytułowy "miś" z tej sztuki to niejaki Smirnow, właściciel ziemski. Smirnow przyjeżdża do pewnej wdowy odebrać dług, zaciągnięty przez jej zmarłego męża. Postanawia być bezwzględny w egzekwowaniu swoich praw, ale... Nie zdradzajmy zakończenia!

W tym samym roku co "Niedźwiedzia" młody jeszcze pisarz (i lekarz z wykształcenia) Antoni Czechow napisał "Oświadczyny", kolejny sceniczny żart i satyrę na ówczesne, z końca XIX wieku, rosyjskie społeczeństwo. W "Oświadczynach" niemłody mężczyzna zjeżdża do sąsiedniego majątku, by prosić o rękę równie niemłodej panny. Ojciec kobiety jest za, takoż panna. Ale od słowa do słowa dochodzi do sąsiedzkiej sprzeczki...

Późniejszy autor takich wielkich i sławnych sztuk, jak "Trzy siostry", "Mewa" i "Wiśniowy sad" pokazuje tu - jak to określiła Marta Więcławska z warszawskiego teatru "Polonia" - oblicze kpiarza, choć w tych scenicznych krotochwilach można się dosłuchać również smutnych tonów. Te dwie żartobliwe sztuki, uzupełnione o trzeci tekst Czechowa, dziejący się w środowisku sfrustrowanych aktorów bez sukcesów, a zatytułowany "Historia zakulisowa", pod wspólnym tytułem "32 omdlenia" wystawia Teatr "Polonia" Krystyny Jandy.

Spektakl wyreżyserował Andrzej Domalik, znany jako twórca m.in. takich filmów, jak "Schodami w górę, schodami w dół" i "Zygfryd", a także przebojowego spektaklu teatru "Polonia" - "Boskiej!", która miała swoją telewizyjną transmisję.

Scenografię i kostiumy zaprojektowała jedna z najbardziej cenionych i znanych polskich scenografek - Jagna Janicka. Ma w dorobku m.in. kostiumy do filmów "Nightwatching" Petera Grenewaya i "Miasto z morza" Andrzeja Kotkowskiego o budowie Gdyni. Dodajmy, że zanim została absolwentką scenografii na ASP w Krakowie, ukończyła konserwację zabytków na UMK.

Obsada spektaklu to arcymistrzowie polskiej sceny: Krystyna Janda, Ignacy Gogolewski i Jerzy Stuhr.

"32 omdlenia" będzie można zobaczyć w Toruniu. Spektakl sprowadza Impresariat Artystyczny "As/Toruń" Janusza Lipińskiego.

> 27 i 28 kwietnia, godz. 19, Teatr im. Wilama Horzycy

> Bilety - kasa i biuro obsługi widzów TWH, tel. 56 622 55 97, 56 654 90 74, 56 622 30 70

Mirosława Kruczkiewicz
Nowości
19 kwietnia 2014

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...