Nie żyje Adam Kilian

Scenograf zmarł w wieku 93 lat

Polski scenograf Adam Kilian zmarł w sobotę w wieku 93 lat - poinformował PAP Teatr Lalka, z którym artysta był związany od 1951 r. O śmierci powiadomiła Teatr córka Kiliana.

Jak poinformował Teatr Lalka, Adam Kilian jest autorem 323 zrealizowanych scenografii. Historycy zaliczają jego twórczość do kierunku zwanego folkloryzmem, wywodzącego się z tradycji Stanisława Wyspiańskiego i Wincentego Drabika.

50 lat temu zdradził architekturę dla rysunku i scenografii. I od tej chwili jego ołówek scenografa, ilustratora i twórcy filmów animowanych nieprzerwanie zaludnia świat wyobraźni Polaków. Ali-Baby i Sindbady, Pinokie i Rumcajsy, Jacki i Agatki oraz Plastusie rysowane rozpoznawalną, nieco dziecięcą Kilianową kreską wprowadzają w magiczny krąg literatury i teatru lalek kolejne pokolenia najmłodszych.

Droga kadeta Adama Kiliana ze Lwowa do warszawskiego teatru "Lalka" wiodła przez Kazachstan, a potem z armią generała Andersa przez Irak, Palestynę i Wielką Brytanię. Po dotarciu do Polski, od 1947 roku przemierzył też Kilian cały szlak literatury dziecięcej i teatralno-dramatycznej: od Szekspira i Bogusławskiego, poprzez Słowackiego, Fredrę i Wyspiańskiego, po Zofię Kossak, Szelburg-Zarembinę, Brylla, Chotomską, Grochowiaka i Ficowskiego. Jego wędrówki zaowocowały 50 książkami dla najmłodszych oraz spektaklami dla młodszych i starszych!

Zajmował się także scenografią telewizyjną, projektował plakaty i pocztówki. Jest twórcą projektów filmów animowanych rysunkowych i lalkowych.

Był laureatem wielu nagród.

(-)
Kurier PAP
25 czerwca 2016
Portrety
Adam Kilian

Książka tygodnia

Historia męskości
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia