Nie żyje Halina Słojewska-Kołodziej

Aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa.

Urodziła się 26 czerwca 1933 w Bydgoszczy. Zmarła 1 listopada 2018 w Gdańsku.

Była absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Łodzi (1957). Później - w latach 1957-1970 - aktorka teatrów w Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Teatru Polskiego w Bydgoszczy, Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie i Starego Teatru w Krakowie. Jednak zdecydowanie najważniejszym etapem jej kariery były lata 1970-2000, które spędziła w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. W Wybrzeżu pracowała do emerytury. Występowała także w samodzielnie opracowanych monodramach w Gdańsku i poza nim.

Najlepiej czuła się w rolach dramatycznych, pełnych ekspresji. Grała w przedstawieniach Teatru Telewizji, realizowanych w gdańskim ośrodku TVP, wystąpiła w epizodycznych rolach w 22 polskich filmach. Pod koniec lat 70. uczestniczyła w obchodach rocznicowych Grudnia '70 pod Bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej im. Lenina. W sierpniu 1980 roku przewodziła grupie gdańskich aktorów występujących w czasie strajku na placu koło Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej. Aktywna działaczka NSZZ "Solidarność". W stanie wojennym i latach następnych członkini komisji charytatywnej przy kościele św. Brygidy, udzielającej wsparcia najpierw rodzinom osób internowanych, potem i innym potrzebującym. Rozpracowywana i inwigilowana przez Służbę Bezpieczeństwa.

W 1984 roku z mężem Marianem Kołodziejem zrealizowała spektakl "Gloria Victis" poświęcony obrońcom Westerplatte we wrześniu 1939. Kierowała gdańskim oddziałem Stowarzyszenia Polskich Aktorów Teatru i Filmu (SPATiF). W 1989 została działaczką KO "S" w Gdańsku. Od 1957 w SPATiF-ZASP, była członkiem Zarządu Głównego, przewodniczącą Zarządu Oddziału Gdańskiego oraz członkiem Kapituły Zasłużonych. Była również członkiem Stowarzyszenia Godność.

W 1997 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (odmówiła przyjęcia go z rąk prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego), w 2006 odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 1979 otrzymała nagrodę kulturalną prezydenta Miasta Gdańska, w 2004 Medal św. Wojciecha. Odznaczona Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2007). W 2014 roku została laureatką Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska "Neptuny".

(-)
Materiał TVP
3 listopada 2018

Książka tygodnia

Zdaniem lęku
Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka
Piotr Zaczkowski

Trailer tygodnia