Nie żyje Krzysztof Penderecki

Wybitny kompozytor, dyrygent i pedagog miał 86 lat.

Krzysztof Penderecki był postacią wyjątkową i zostawił po sobie niezwykłe dzieła. Urodził się 23 listopada 1933 r. w Dębicy.

Ukończył studia kompozycji w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie (Obecnie Akademia Muzyczna), w której w późniejszych latach pełnił funkcję rektora. Mając zaledwie 28 lat, zdobył trzy pierwsze nagrody na II Konkursie Młodych Kompozytorów Związku Kompozytorów Polskich, po tym jak wysłał anonimowo swoje partytury.

Był czołowym awangardowym twórcą i prekursorem sonoryzmu. Do tego nurtu należy jeden z jego najbardziej znanych utworów – Tren - Ofiarom Hiroszimy. W latach 70. Penderecki zaczął tworzyć dzieła inspirowane muzyką tonalną z przełomu XIX i XX w. Jego kompozycje wykorzystano również w wielu filmach takich jak: Egzorcysta Williama Friedkina, Lśnienie i Odyseja kosmiczna Stanleya Kubricka, Dzikość serca Davida Lyncha, Katyń Andrzeja Wajdy oraz Szyfry Wojciecha Jerzego Hasa. Krzysztof Penderecki w 2012 roku został nazwany przez The Guardian najwybitniejszym żyjącym polskim kompozytorem.

Skomponował cztery opery, osiem symfonii, wiele koncertów instrumentalnych oraz innych dzieł na orkiestrę. Wśród jego twórczości znajdziemy również utwory kameralne oraz oprawy chóralne tekstów religijnych. Penderecki otrzymał wiele znaczących nagród – dwukrotnie Prix Italia, pięciokrotnie Nagrodę Grammy.

Był honorowym prezesem Związku Kompozytorów Polskich, oraz doktorem honoris causa kilkudziesięciu uniwersytetów w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Maria Krawczyk
Dziennik Teatralny
28 marca 2020

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia