Nie żyje Tomasz Konina (1972 - 2017)

Urodził się 23 czerwca 1972 w Warszawie. Zmarł 26 sierpnia 2017.

Z wielkim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o nagłej śmierci Tomasza Koniny, dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru im. Jana Kochanowskiego w latach 2007-2015.

Jako dyrektor sceny opolskiej, zaprosił do współpracy wielu znanych artystów, m.in. Agnieszkę Holland, Maję Kleczewską, Monikę Strzępkę, Mikołaja Grabowskiego, Pawła Passiniego, Jacka Poniedziałka i wielu innych. Umożliwił także debiut reżyserski Krzysztofowi Garbaczewskiemu. Podczas jego dyrekcji teatr opolski współpracował z festiwalami teatralnymi i instytucjami w Londynie, Seulu, Stambule, Nowym Jorku. To dzięki jego pracy i wysiłkowi Kochanowski uznawany był za jeden z najlepszych teatrów w kraju. To dzięki niemu powstały tak niezapomniane spektakle jak „Aktorzy prowincjonalni", „Zmierzch bogów", „Odyseja", „A ja, Hanna" i dziesiątki innych.

Tomku, dziękujemy za te wspólnie spędzone lata, dziękujemy za wspaniałe spektakle, które dzięki Tobie tutaj powstały. Dziękujemy za serce, które włożyłeś w rozwój naszego Teatru. Na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci i w naszych sercach.

(-)
Materiał Teatru
26 sierpnia 2017
Portrety
Tomasz Konina

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...