Nie żyje Władysław Kowalski

Urodził się 24 lutego 1936 w Żurawcach. Zmarł 29 października 2017.

W niedzielę po południu zmarł aktor filmowy i teatralny Władysław Kowalski - poinformował PAP prezes ZASP Olgierd Łukaszewicz. Kowalski związany był m.in. z warszawskimi teatrami: Ateneum, Teatrem Powszechnym, Teatrem Dramatycznym. Miał 81 lat.

Jak powiedział PAP Łukaszewicz, do upublicznienia informacji o śmierci artysty upoważnili go żona i syn zmarłego.

Jak wspomina reżyser Waldemar Szarek, Kowalski był nie tylko profesjonalnym aktorem, lecz także "niesłychanie ciepłym człowiekiem". "Władysław Kowalski wspaniale współpracował z młodymi ludźmi. Delikatnie im podpowiadał, pomagał i był przy tym bardzo, bardzo ciepły" - powiedział PAP reżyser serialu "Sposób na Alcybiadesa" oraz filmu "Spona", w których Kowalski zagrał główną rolę.

- Pamiętam, że po raz pierwszy zobaczyłem go na ekranie w +Miłości dwudziestolatków+ Wajdy, gdzie główną rolę grał co prawda Zbyszek Cybulski, ale ja najlepiej zapamiętałem właśnie Kowalskiego. Władysław wspaniale realizował się głównie w teatrze; w filmie grał genialne epizody, ale rzadko miał szczęście by w filmie w pełni ukazać swój kunszt - powiedział PAP Szarek.

Aktorka Joanna Szczepkowska powiedziała o Kowalskim: "Był absolutnie zrośnięty z teatrem". "Był artystą teatralnym zawsze młodym duchem, tak młodym, jakim się jest tylko w pierwszych latach zawodu. On taki pozostał do końca" - powiedziała PAP Szczepkowska na wieść o śmierci Kowalskiego.

Według niej, Kowalski także w wyjątkowy sposób potrafił zarażać kolegów pasją na próbach. "Będzie z nami zawsze" - podkreśliła aktorka, która występowała z Kowalskim w wielu spektaklach i filmach, m.in. w filmie "Popiełuszko. Wolność jest w nas" (2009) w reżyserii Rafała Wieczyńskiego.

Władysław Kowalski urodził się 24 lutego 1936 w Żurawcach k. Tomaszowa Lubelskiego. W 1959 r. ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie i w tym samym roku zadebiutował w roli Chucha w spektaklu "Kapelusz pełen deszczu" w reżyserii Andrzeja Wajdy w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Z teatrem tym związany był do roku 1960. W latach 1960-1974 występował w warszawskim Teatrze Ateneum, a następnie w Teatrze Powszechnym. W 2005 r. rozpoczął współpracę z Teatrem Dramatycznym.

Wystąpił m.in. w filmach "Jarzębina czerwona", "Szpital przemienienia", "Medium", "Ucieczka z kina +Wolność+", "Pan Tadeusz", a także w serialu "Kolumbowie". W ostatnich latach widzowie mogli zobaczyć aktora m.in. w produkcji Łukasza Palkowskiego "Bogowie", "Paniach Dulskich" Filipa Bajona, "Excentrykach" Janusza Majewskiego czy filmie Małgorzaty Szumowskiej "Body/Ciało".

Współpracował z wieloma wybitnymi reżyserami filmowymi, m.in. Wojciechem Jerzym Hasem, Krzysztofem Kieślowskim, Januszem Morgensternem, Jerzym Sztwiertnią.

Zagrał w ok. 135 spektaklach Teatru Telewizji. Był laureatem wielu nagród: został odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi dla kultury polskiej, za osiągnięcia w pracy artystycznej". W 2014 r., w 55. rocznicę twórczości artystycznej, Kowalski otrzymał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Jego pierwszą żoną była aktorka Elżbieta Kępińska. Od 1981 był mężem Moniki Sołubianki. 

Iwona Żurek
Kurier PAP
30 października 2017

Książka tygodnia

Aurora 2023. Sztuki finałowe/final list
Miejski Dom Kultury i Teatr Polski w Bydgoszczy
pod redakcją Davita Gabuni, Julii Holewińskiej, Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej

Trailer tygodnia

Czarna Maska
Georg Zlabinger
Krzysztof Penderecki - „Czarna Maska”...