"Niebezpieczne związki" u Mickiewicza

"Niebezpieczne..." - reż: I. Villqist - Teatr im. Adama Mickiewicza

Sztukę Christophera Hamptona wg powieści Pierre Chaderlosa realizuje Ingmar Villqist, dramaturg i reżyser. Przedstawienie w koprodukcji z Teatrem Nowym w Zabrzu. Premiera w czerwcu.

Scenografię i kostiumy przygotowali: Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński - laureaci nagrody w kategorii Scenografia za film "W ciemności" w reż. Agnieszki Holland na tegorocznym Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni.

"Niebezpieczne związki" - jedna z najbardziej frapujących i zagadkowych historii miłosnych odżyje na nowo - tym razem na scenie Teatru im. Adama Mickiewicza i Teatru Nowego w Zabrzu.

Sugestywne kreacje aktorskie, wysmakowany pomysł scenograficzny, a także doskonale dobrane kostiumy podkreślają pełen zmysłowości i namiętności nastrój spektaklu wyreżyserowanego przez Ingmara Villqista. Powieść Chaderlosa de Laclosa "Niebezpieczne związki, czyli listy zebrane w jednym społeczeństwie , a ogłoszone ku nauce innych" nieprzypadkowo wywołały skandal. Autor ukazał w niej francuskie kręgi towarzyskie, jako grupę wodzących na pokuszenie, pozbawionych skrupułów i przesiąkniętych łajdactwem intrygantów. 

Należąca już do kanonu klasyki literatury historia nie traci nic na swej aktualności., porusza bowiem kwestie uniwersalne - stawia pytania o granice wolności, niezależności, o możliwość manipulacji emocjami, o ponadczasowy konflikt między sercem a rozumem, a także między kobietą i mężczyzną. 

Akcja spektaklu rozgrywa się we Francji w roku 1788, w środowisku arystokracji, w przededniu wybuchu Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Markiza de Merteuil prosi swojego byłego kochanka Viconte de Valmonta o pewną przysługę. Jej były mąż planuje bowiem małżeństwo z młodą i cnotliwą Cecile de Volanges. Markiza pragnie, by Valmont uwiódł dziewczynę przed ślubem. Sam Valmont planuje jednak uwieść inną kobietę, bogobojną mężatkę... Rozpoczyna się misterna, wyrafinowana gra, w którą wikłają się coraz to nowe osoby.

(-)
Materiały Teatru
22 maja 2012

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia