Niech zagrają kobiety

"Stworzenia sceniczne" - reż: Robert Czechowski - Teatr Lubuski w Zielonej Górze

Feministyczny spektakl u Węgierki. Aktorki Teatru Dramatycznego przybliżą historie pięciu autentycznych postaci, które setki lat temu w Anglii zawalczyły o swoje marzenia

Stworzenia sceniczne - to tytuł najnowszej produkcji Teatru Dramatycznego. Terminem tym określano aktorki w XVII-wiecznym Londynie - w mieście, w którym kobiety uzyskały w końcu pozwolenie grania na scenie razem z mężczyznami.

Spektakl reżyseruje Robert Czechowski, dyrektor Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze, który nie kryje swojego szczególnego stosunku i uwielbienia dla kobiet.

- Sztuka ma ewidentnie ostry, feministyczny charakter - mówi reżyser. - Pokazuje, że to kobiety rządzą światem. I chwała Bogu, bo to one są mądrzejsze i sprytniejsze.

Tekst sztuki "Stworzenia sceniczne" napisała April de Angelis - brytyjska dramatopisarka, reżyserka, współczesna badaczka okresu elżbietańskiego.

- Przedstawiamy różne, także tragiczne losy kobiet, które w trudnych czasach stawiały pierwsze kroki na scenie. O tym, jak walczyły o pozycję, godność i zwrócenie na siebie uwagi - mówi Robert Czechowski. - W XVII-wiecznej Anglii kobiety, które grały w teatrze uchodziły za złe i upadłe. Przyłapane na takiej pracy były palone na stosie. Jedyną miłością i najwierniejszym kochankiem w życiu naszych bohaterek był teatr.

Każda z nich ma swoje troski, żadnej nie wiedzie się w życiu osobistym. Miejscem spotkań i zwierzeń staje się dla nich opuszczony budynek teatru. Mimo upływu setek lat sztuka porusza współczesne problemy

- Ta historia dzieje się w 1669 roku, ale jej treść jest bardzo uniwersalna - uważa Justyna Godlewska-Kruczkowska, która wciela się w postać Pani Farley. - Czasy się zmieniają, natomiast marzenia i tęsknoty ludzi wciąż pozostają takie same. Ten tekst dotyczy nie tylko problemów kobiet w XVII-wiecznym teatrze. Jest aktualny także dzisiaj, dobrze przystaje do obecnej rzeczywistości.

Na scenie zobaczymy także Dorotę Radomską, Aleksandrę Maj, Alicję Dąbrowską oraz Agnieszkę Możejko-Szekowską. Aktorki zagrają w pięknych renesansowych sukniach zaprojektowanych przez Elżbietę Terlikowską, która jest także autorką scenografii. Muzykę przygotował Damian Negonenn Lindner. Premiera spektaklu odbędzie się w sobotę i niedzielę (18 i 19 lutego) o godz. 19.00. Bilety kosztują 25 zł.

Anna Kopeć
Kurier Poranny
18 lutego 2012

Książka tygodnia

Tamara Łempicka. Sztuka i skandal
Wydawnictwo Marginesy
Laura Claridge

Trailer tygodnia

12. Festiwal Sztuk Alt...
Paweł Wrona
Odkrywanie świata sztuk alternatywnyc...