Niech żyje wojna!

"Pancerni" - Akademia Teatralna - Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku

Niebawem czeka nas święto szkół lalkarskich Festiwal "Lalka-nie- Lalka". Jako rozgrzewkę przed Festiwalem, Akademia Teatralna zaprasza na spektakl dyplomowy pt. "Pancerni". Będzie to ostatnia szansa aby obejrzeć przedstawienie w tym sezonie.

Spektakl studentów IV roku cieszył się dużym powodzeniem i zyskał bardzo dobre recenzje. Znaczącym sukcesem było zakwalifikowanie spektaklu do Finału 20 Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Zapraszamy do Sali Teatru Szkolnego w dniach 16 czerwca o godzinie 19.00 i 17 czerwca o godzinie 18.00.

Osią dramatyczną spektaklu "Pancerni" jest sztuka "Niech żyje wojna!" Pawła Demirskiego. Spektakl rozgrywa się niejako na backstage'u serialu "Czterej pancerni i pies", jednak metaforycznie toczy się za kulisami mitologii narodowej, będąc podskórną opowieścią weryfikującą polskiego bohatera zarówno w kontekście historii współczesnej jak i z punktu widzenia czasów dzisiejszych. Twórcy spektaklu uruchamiają także oryginalne teksty Janusza Przymanowskiego, Wiktora Woroszylskiego i Agnieszki Osieckiej w piosenkach stanowiących intermedia wprost odnoszące się do tekstu oryginalnego i serialu. Sztuka realizowana przez studentów Akademii Teatralnej ma wymiar szczególny, aktorzy są bowiem pokoleniem które serial i powieść Przymanowskiego i co najważniejsze kult "Czterech pancernych" zna jedynie ze słyszenia, ale występujący kontekst historyczny cały czas ich dotyczy. Spektakl jest próbą ujęcia niezwykle aktualnego problemu, ponieważ w polaryzującym się społeczeństwie tematy te wracają jako zarzewie konfliktów wymagających debaty i dialogu w kontekście polityczno-społecznym. Spektakl stwarza płaszczyznę do debaty, której aktem rezurekcyjnym jest obnażenie słabości poglądów, sądów, zbiorowych teorii i mitów, prowokuje do dyskusji. Pojęcie racji jest tu nad wyraz względne.

(-)
Materiał Teatru
13 czerwca 2014

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia