Niedziela z... Emilią Krakowską w TVP Kultura

Emilia Krakowska, wybitna polska aktorka filmowa, teatralna, radiowa i estradowa

23 lutego bohaterką premierowej „Niedzieli z..." będzie Emilia Krakowska, wybitna polska aktorka filmowa, teatralna i estradowa, która w lutym będzie obchodziła swoje 80. urodziny.

Publiczność pokochała ją za rolę
- Iwaszkiewiczowskiej Maliny
- w „Brzezinie" i Marysi z „Wesela" w reżyserii Andrzeja Wajdy, rolę Jagny
- w Reymontowskich „Chłopach" Jana Rybkowskiego oraz za postać Gabrysi
- w kultowym serialu „Na dobre i na złe".

Jest perfekcjonistką - kiedy dostaje rolę, wyciska ją jak cytrynę, dlatego każda z jej kreacji teatralnych i filmowych staje się kultowa. Słynie z zamiłowania do sztuki, a zawód aktorki traktuje jako rzemiosło i misję.

W czasie swojej wieloletniej kariery aktorskiej grała m.in. w Teatrze Powszechnym, Teatrze Narodowym, Współczesnym Teatrze w Warszawie, Teatrze Rozmaitości, Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, a w ciągu ostatnich kilku lat w Teatrze Komedia, białostockim Dramatycznym oraz Teatrze Nowym w Słupsku. Obecnie gra też w sztuce „8 kobiet" w Och-Teatrze i kabarecie „Old Spice Girls".

W 1984 roku została uhonorowana Złotym Krzyżem Zasługi, a w 1987 roku odznaką Zasłużonego Działacza Kultury. W 2008 roku otrzymała Złoty Medal Gloria Artis - Zasłużony Kulturze Polskiej. W 2013 roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyki Teatralnej przyznało jej Nagrodę im. Ireny Solskiej za całokształt osiągnięć artystycznych.

W studiu TVP Kultura pojawią się: Katarzyna Kaczorowska - autorka biografii pt. „Aktorzyca", aktor Jan Mayzel, partner sceniczny Emilii Krakowskiej, z którą grał m.in. w „Pastorałce" Schillera, „Kolumbach", „Weselu" i „Przedwiośniu" wystawianych w Teatrze Powszechnym, Waldemar Modestowicz - reżyser słuchowisk radiowych, przedstawień teatralnych oraz dubbingu, Paweł Okoński - wicedyrektor Teatru Komedia we Wrocławiu, gdzie od 15 lat Emilia Krakowska gra rolę Anioła w sztuce „Przyjazne dusze", Łukasz Maciejewski - krytyk filmowy i teatralny, który poświęcił artystce część swojej książki „Aktorki. Portrety", aktorzy Henryk Talar oraz Zofia Domalik, z którą bohaterka programu gra w sztuce „8 Kobiet".

Goście porozmawiają m.in. o fenomenie jej aktorstwa, perfekcjonizmie zawodowym oraz najważniejszych rolach w teatrze i filmie.

Po spotkaniu w studiu TVP Kultura zaprasza na filmową nowelę, adaptację opowiadania Marii Dąbrowskiej „Klara i Angelika" z Emilią Krakowską i Zofią Mrozowską w rolach głównych (godz. 18:10) oraz spektakl Teatru Telewizji „Kodeks starszego pana" (godz. 19:10).

Niedziela z... Emilią Krakowską - premiera w TVP Kultura 23 lutego, od godz. 17:15.

(-)
Materiał TVP Kultura
22 lutego 2020
Teatry
TVP Kultura
Portrety
Emilia Krakowska

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...