Niedziele dla tańca z Cracovia Danza

"Balet o kawie" - Cracovia Danza - Teatr Ludowy w Krakowie

Balet Dworski "Cracovia Danza" powraca po przerwie do cieszącego się dużym powodzeniem wśród publiczności cyklu Niedziele dla tańca, czyli Cracovia Danza w Teatrze Ludowym. Pierwsza niedziela z tańcem już 25 stycznia.

Raz w miesiącu, w niedzielę, zawsze o godz. 17 na gościnnej scenie teatru w Nowej Hucie zespół wystawia najciekawsze przedstawienia taneczne. W ramach trzeciej edycji cyklu zostały zaplanowane trzy różne pod względem stylistyki i formy przedstawienia. I tak 25 stycznia pokazany zostanie "Balet o kawie" [na zdjęciu], 22 lutego - premierowe widowisko "Pewnego razu w Wenecji", a 22 marca - "Wokół Wita Stwosza".

Czy filiżanka może tańczyć? Czy cukiernica i dzbanek potrafią jej wtórować w rytm hitów Jana Sebastiana Bacha? Okazuje się, że tak! Porcelanowy serwis wyglądający jak XVIII-wieczna porcelana drezdeńska ożywa za sprawą przedstawienia Balet o kawie. Ten taneczno-pantomimiczny spektakl, w inscenizacji i choreografii Romany Agnel, który wpisuje się w tradycję wystawianych w XVII i XVIII wieku baletów, stworzony został na podstawie kroków i figur tańca barokowego oraz elementów ówczesnej pantomimy. Pełne humoru przedstawienie nawiązuje do ówczesnej mody picia kawy, wtedy bardzo egzotycznego i oryginalnego napoju. Spektakl został uhonorowany w kategorii Muzyka nagrodą Słoneczniki 2014 przyznawaną przez portal czasdzieci.pl.

Pewnego razu w Wenecji to opowieść o karnawale weneckim wyrażona kunsztem komedii dell'Arte oraz tańca dawnego. Na scenie spotkają się dwa zespoły: Atelier Teatralne Studio Dono oraz Balet Dworski "Cracovia Danza", by przenieść widzów nie tylko w przestrzeni, ale i w czasie, do epoki Złotego Wieku w Wenecji. Komedia dell'Arte, czyli teatr rodem z renesansowej Italii, ożyje na scenie w pełnej zwrotów akcji. Fortuna jednych wyniesie wysoko, innym da los żebraczy, by potem obrócić kołem i pogmatwać życie bohaterów. Premiera jest pierwszym wspólnym projektem dwóch krakowskich zespołów specjalizujących się w widowiskach historycznych.

Za sprawą spektaklu "Wokół Wita Stwosza" ożyje Ołtarz Mariacki. "Nie ma chyba nikogo, kto nie byłby poruszony, oglądając Ołtarz Mariacki czy rzeźby Wita Stwosza w kościele św. Wawrzyńca w Norymberdze. Szczególnie dla nas, mieszkańców Krakowa, Ołtarz jest widocznym świadectwem życia ludzi z naszego miasta pod koniec XV wieku. Można przed nim siedzieć godzinami, oglądając każdą scenę i śledząc ekspresje oraz wyraz twarzy poszczególnych postaci. Dla mnie ołtarz jest jak teatr, jak wielka księga opowieści, gdzie zawarta jest jakaś historia. Wędruję wyobraźnią do średniowiecznego Krakowa i jak kiedyś Wit Stwosz obserwuję sceny, które wbijają się mocno w pamięć i inspirują do działań twórczych" - pisze Romana Agnel, inscenizatorka i choreografka. Spektakl, oparty na średniowiecznym tańcu i muzyce, zostanie wzbogacony o fragmenty poematu Wit Stwosz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, które przeczyta Tadeusz Malak, aktor wielu krakowskich teatrów.

(-)
Materiał Teatru
27 stycznia 2015

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia