Niegodziwość, obłuda i pogłoska

"Rewizor" - reż. Krzysztof Jasiński - Krakowski Teatr Scena STU

Co się stanie, gdy połączymy realia prowincjonalnej mieściny, służalczą mentalność urzędników oraz ludzką niegodziwość i obłudę z pogłoską o przyjeździe wysokiej rangi urzędnika?

Otrzymamy całą serię zabawnych absurdów i niedorzecznych sytuacji opisanych niemal dwa wieki temu przez Mikołaja Gogola.

Jego sztuka, której premiera odbyła się w 1836 roku, do dziś grana jest przez teatry z całego świata i wciąż przyciąga tłumy widzów. Opisane przez Gogola sytuacje i zachowania ani trochę nie straciły na aktualności, wciąż możemy je obserwować - i sami ich doświadczać.

Przedstawienie powstało na podstawie nowej parafrazy przekładowej autorstwa Tadeusza Nyczka, która uwspółcześniła tekst sztuki. Aktualne pozostają opisane w niej sytuacje i zachowania, wciąż możemy je obserwować, a na scenie śmiać się z nich do rozpuku, choć doskonale wiemy, że to z samych siebie się śmiejemy.

Utrzymana w cyrkowej stylistyce scenografia spektaklu nawiązuje do wielkiego namiotu, w którym przed laty odbywały się przedstawienia STU.

(-)
Materiał Teatru
12 lutego 2016

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...