Niepokoje wieku dojrzewania

"Ofiara.Basini" - Koło Naukowe Teatr i Polityka - Instytut Teatralny

"Ofiara.Basini", na podstawie powieści Roberta Musila, Koło Naukowe Teatr i Polityka, reż. Daniel Przastek, wyk. Aleksander Hofmann-Delbor, Sebastian Mańczyk, Instytut Teatralny, ul. Jazdów 1, bilety: 12 - 15 zł, do nabycia przed spektaklami, spektakle: piątek (14.05) - niedziela (16.05), godz. 20

Studenci Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych od kilku lat działają w Kole Naukowym Teatr i Polityka. Mają już za sobą cztery premiery. Najnowszą prezentują w sali Instytutu Teatralnego.

Na pomysł stworzenia koła naukowego, które będzie pracować również praktycznie na scenie, prezentując publiczności efekty swojej pracy, wpadł Daniel Przastek, wykładowca na Wydziale Dziennikarstwa.

– Celem naszego działania jest przełożenie doświadczeń młodych ludzi na język teatru. Przez teatr mogą powiedzieć coś o sobie, a przy okazji dowiedzieć się, jak wiele form ma sztuka – tłumaczy ideę działalności koła.

W zeszłym roku przygotowali premierę „Nar.kot.yków” według Witkacego. W tym zajęli się głośną powieścią Roberta Musila „Niepokoje wychowanka Törlessa”.

Ich adaptacja powieści rozgrywa się w ciągu jednej nocy. W męskiej szkole trwa uroczysty bal gimnazjalny. Jednak pod pozorami porządku utrzymywanego w szkole rodzą się emocje, nad którymi nie są w stanie zapanować ani rodzice chłopców, ani nauczyciele. Jeden z uczniów, tytułowy Basini, stanie się ofiarą trzech swoich kolegów. Wykorzystując swoją przewagę nad nim, będą chcieli pozbawić go człowieczeństwa i upokorzyć...

Rataj Agnieszka
Zycie Warszawy
14 maja 2010

Książka tygodnia

Historia męskości
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia