Nieprzeciętna potrzeba głębokiego doznania

Cykl małych form teatralnych - "Monosytuacje" - Instytut Grotowskiego w Warszawie

29 stycznia w Instytucie Grotowskiego rozpocznie się trzecia edycja cyklu małych form teatralnych "Monosytuacje". W programie pięć spektakli, w tym trzy premiery.

W ramach "Monosytuacji" swoje spektakle zaprezentują: Alexandra Kazazou i Przemysław Błaszczak, Kamila Klamut, Małgorzata Szczerbowska, Jacek Zawadzki oraz Marcin Misiura. Cykl rozpoczną 29 stycznia o godz. 19:00 (kolejne pokazy 30 i 31 stycznia) Alexandra Kazazou wraz z Przemysławem Błaszczakiem spektaklem "KassandER". Spektakl opowiada o spotkaniu Kassandry z Apollem. Grecki dramatopisarz Dimitris Dimitriadis stworzył nowy mit, nad którym pracowali aktorzy, reżyserka Io Voulgarak oraz Magdalene Avgerinou i Karol Jarek.

Od 5 do 7 lutego będzie można ponownie zobaczyć spektakl "Camille". Tym razem Kamili Klamut, na co dzień aktorce Teatru ZAR, towarzyszyć będzie Ewa Pasikowska. Spektakl był prezentowany podczas poprzedniej edycji małych form teatralnych, wówczas na scenie występowała współautorka spektaklu, Mariana Sadovska. "Camille" to historia inspirowana życiem Camille Claudel, rzeźbiarki, która ostatnie trzydzieści lat swego życia spędziła w zakładzie psychiatrycznym. Ostatniego dnia spektakl grany będzie w języku angielskim.

Kolejna premiera w ramach cyklu odbędzie się 13 lutego. Małgorzata Szczerbowska zaprezentuje "Sprzedam" w reżyserii Szymona Kaczmarka. Inspiracją do napisania scenariusza spektaklu były wykłady w ramach kursu wiodącego "Stulecie aktorów. Sztuka aktorska w teatrze Zachodu między XIX a XXI wiekiem" Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań realizowanego w Instytucie Grotowskiego w roku akademickim 2013/2014. Spektakl grany będzie również 14 i 15 lutego.

Następnie, od 19 do 21 lutego "Hantio" na podstawie trzech tekstów: "Zbyt głośnej samotności" Bohumila Hrabala, "Malte" Rainera M. Rilkego i "Księgi niepokoju" Fernando Pessoi zaprezentuje Jacek Zawadzki. Ta wersja spektaklu wyreżyserowana została przez Jarosława Freta.

"Monosytuacje" zakończą się premierą spektaklu Marcina Misiury "Zmiana światła" (na zdjęciu) na podstawie tekstu Bogusławy Sztencel. Jak stwierdza sam twórca: "To przeciętna historia o przeciętnej egzystencji i nieprzeciętnej potrzebie głębokiego doznania". Czy kogoś zainteresuje? Można przekonać się od 26 do 28 lutego.

Wszystkie przedstawienia powstały w ramach rezydencji artystycznych w Instytucie Grotowskiego i zaprezentowane zostaną w Sali Teatru Laboratorium. Bilety (15 zł) do nabycia na portalu Biletin oraz w sekretariacie Instytutu Grotowskiego (rezerwacja i sprzedaż: sekretariat@grotowski-institute.art.p,l <mailto:sekretariat@grotowski-institute.art.pl> tel. 71 34 45 320).

(-)
Materiał Teatru
29 stycznia 2015

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia