Nieśmiertelne piosenki Dżemu. W Krakowie

"Skazany na bluesa" - reż. Arkadiusz Jakubik - Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach

To będzie duża frajda dla miłośników talentu Ryśka Riedla, legendarnego frontmana zespołu Dżem, Ślązaka z Chorzowa. Zagości bowiem w Krakowie głośny spektakl "Skazany na bluesa" opowiadający historię tego charyzmatycznego wokalisty.

I choć recenzje są dość skrajne, to jednak siła mitu Riedla jest wielka; bluesman należy dziś już do kanonu polskiej kultury i śląskiej tożsamości, stąd też na katowicki spektakl niezmiennie walą tłumy.

Scenariusz powstał w oparciu o film "Skazany na bluesa", jednak tekst został zaadaptowany na nowo przez reżysera Arkadiusza Jakubika - aktora, scenarzystę teatralnego, a także wokalistę. Jakubik jest znany m.in. z filmowych ról u Wojciecha Smarzowskiego ("Dom zły", "Drogówka" czy "Pod Mocnym Aniołem"). Jest reżyserem głośnego "Jeźdźca Burzy", musicalu o Jimie Morrisonie i The Doors.

W głównej roli zobaczymy Maciej a Lipinę - lidera wielokrotnie nagradzanego zespołu bluesowego Ścigani. Wystąpi ponadto kilkunastu aktorów Teatru Śląskiego i grająca na żywo kapela. Klimat śląskich malarzy naiwnych i nieśmiertelne piosenki Dżemu układają się w poruszającą historię o przyjaźni, wolności i miłości, lecz przede wszystkim o nie zawsze wygranej walce z samym sobą.

"Arkadiusz Jakubik wykreował śląsko-hipisowską formę spektaklu, inspirując się obrazami prymitywistów pochodzących z Szopienic. Dał zespołowi swobodę, której celem nie jest perfekcja detali, tylko silą emocji i zbiorowej kreacji" - można było po premierze przeczytać w recenzjach.

(-)
Dziennik Polski
16 stycznia 2015

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia