Nietuzinkowy „Tuzin"

12. Chorzowski Teatr Ogrodowy

Chorzowski Teatr Ogrodowy już po raz dwunasty udowadnia, że letnie pokazy spektakli teatralnych to doskonały pomysł. Tegoroczny sezon Chorzowskiego Teatru Ogrodowego promowany jest hasłem „twój teatralny tuzin". Nowością festiwalu jest w tym roku rozszerzenie pokazów o scenę Starochorzowskiego Domu Kultury, gdzie będzie można zobaczyć m.in. monodram Grażyny Bułki Mianujom mie Hanka.

Od kilku lat możemy zaobserwować modę na teatr, co jest bardzo dobrym zjawiskiem w dobie popkultury. Zauważalna jest większa niż jeszcze kilka lat temu frekwencja w teatrach, zarówno instytucjonalnych, jak również komercyjnych czy offowych, działających na pograniczu sztuki teatralnej i tanecznej. Chorzowski Teatr Ogrodowy stara się wpisać w ten trend, przygotowując bogatą ofertę repertuarową. Dzięki temu na festiwalu można obejrzeć monodram mistrzowski, (w tym roku Andrzej Grabowski) cykl tyjater kery godo (Szac i Baby oraz szereg spektakli z całej Polski. Przygotowania do ChTO trwają wiele miesięcy, a każdy spektakl jest wcześniej obejrzany podczas sezonowych pokazów, dzięki czemu mamy pewność, że nie będą Państwo zawiedzeni programem.

„Tuzinowa" edycja Chorzowskiego Ogrodowego to oprócz spektakli dla starszych widzów, odbywających się na deskach Chorzowskiego Centrum Kultury, Starochorzowskiego Domu Kultury oraz w postindustrialnej przestrzeni Sztygarki, to także spotkanie z najmłodszymi widzami na spektaklach w Skansenie.

Jeszcze nie tak dawno o sezonie wakacyjnym zwykło się mawiać „ogórkowy". Teatry instytucjonalne nie grają, dzieci i studenci wyjeżdżają z miasta, w telewizji powtórki. Co więc począć z wolnym czasem? Okazuje się, że letnie spektakle teatralne to udana alternatywa dla spędzania czasu przed telewizorem, podczas oglądania setnej powtórki filmów o Jamesie Bondzie lub o poruczniku Borewiczu. Każdy, kto choć raz wybrał się na wydarzenia Chorzowskiego Teatru Ogrodowego to potwierdzi. I przyjdzie znowu.

Tekst pochodzi z gazety festiwalowej Chorzowskiego Teatru Ogrodowego „Sztajgerowy Cajtung"

 

Wojciech Boruszka
Materiał organizatora
20 lipca 2018

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia