Niezapomniany wieczór w nowohuckim teatrze

"Zahipnotyzuj mnie – piosenki Zygmunta Koniecznego" - reż. Małgorzata Bogajewska - Teatr Ludowy w Krakowie

„Zahipnotyzuj mnie..." spektakl muzyczny oparty na muzyce Zygmunta Koniecznego, obchodzącego w tym roku 80. urodziny kompozytora muzyki filmowej i teatralnej, uwielbianego przez publiczność twórcy piosenek „Piwnicy pod Baranami", którego utwory rozsławiła między innymi Ewa Demarczyk, to brylant wśród przedstawień na krakowskich scenach.

Małgorzacie Bogajewskiej, która to piękne muzyczne widowisko wyreżyserowała, udało się nie tylko przywrócić wiarę, że można w Krakowie zrobić po prostu dobry, ba! świetny spektakl, ale także udowodniła, że przedstawieniu nie potrzebne jest efekciarstwo i udziwnienia, aby odniosło ono sukces.

Spektakl Zahipnotyzuj mnie – piosenki Zygmunta Koniecznego hipnotyzuje i oczarowuje. Wzrusza i bawi. Wyreżyserowany z wielką klasą i doskonałym gustem teatralnym uruchamia różne zmysły, wykorzystując po mistrzowsku mariaż dźwięku z obrazem. Muzykę Koniecznego ilustrują obrazy tworzone przez aktorów, a nawiązujące do arcydzieł malarstwa polskiego i europejskiego. Piosenki Karuzela z madonnami, Grande Valse Brillante, Tomaszów, Grajmy Panu, Żywa woda, Ta nasza młodość i wiele innych, które zna każdy z nas, w spektaklu Małgorzaty Bogajewskiej nabierają nowej jakości i wartości. Hipnotyzują i przyprawiają o dreszcz emocji, a nawet o łzę wzruszenia... Wszyscy występujący w spektaklu aktorzy prezentują własne interpretacje znanych utworów, a grają i śpiewają tak dobrze, że śmiało mogę powiedzieć (także na podstawie innych obejrzanych tu przedstawień), że nowohucki Teatr Ludowy posiada obecnie jeden z najlepszych zespołów w Krakowie.

Piosenki Zygmunta Koniecznego w wykonaniu Marty Bizoń, Małgorzaty Krzysicy, Barbary Szałapak (rewelacyjna interpretacja Grande Valse Brillante!), Jana Nosala (ach, co to za głos!), Karola Polaka, Jacka Wojciechowskiego (spiritus movens przedsięwzięcia), Kajetana Wolniewicza (Ta nasza młodość – aktorski popis), Weroniki Kowalskiej (Karuzela z madonnami i Żywa woda – wokalno-aktorski majstersztyk) i Pauliny Kondrak kipią energią, poruszają zmysły, cieszą i wzruszają. Ten muzyczno-poetycko-plastyczny spektakl stanowi wybitną przeciwwagę do tego, co obecnie prezentowane jest na krakowskich scenach. Publiczność spragniona pozytywnych teatralnych doznań, nagradzając zespół entuzjastyczną i długą owacją, opuszcza salę przepełniona poczuciem zadowolenia i radości z niezapomnianego wieczoru, jaki spędziła w nowohuckim teatrze.

Składam szczere gratulacje Pani Dyrektor Bogajewskiej i Jej Zespołowi za kolejny spektakl, który przywraca wiarę w to, że w Krakowie można obejrzeć dobry teatr.

Anna Małachowska
Na Scenie
9 października 2017

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia