Niezmienne mechanizmy

"Machia" - reż. Juliusz Machulski - Teatr Stary w Lublinie

8 i 9 czerwca Tatr IMKA zaprasza na spektakl "Machia" o Niccol Machiavellim, napisanej i wyreżyserowanej przez Juliusza Machulskiego.

W pierwszym spektaklu dramatycznym produkowanym przez lubelski Teatr w głównych rolach wystąpią Adam Ferency i Piotr Głowacki.

Juliusz Machulski, autor kilkudziesięciu filmów, w tym kultowej "Seksmisji", pisze również sztuki teatralne. Pomysł spektaklu o postaci Niccol Machiavellego ma już dwadzieścia lat. Jednak dopiero propozycja wystawienia sztuki w Lublinie, z którym twórca czuje szczególną więź, zdopingowała Machulskiego do napisania tekstu o jednym z najważniejszych przedstawicieli renesansowej myśli politycznej.

"Z życiorysu Machiavellego starałem się wydobyć to, co do dziś aktualne" - podkreśla Juliusz Machulski - "to postać ciągle żywa, bo opisał mechanizmy psychologiczne, które są niezmienne, bo człowiek się nie zmienia - niezależnie od tego, czy posługuje się iPhone'm, czy tam-tamem".

Premiera "Machii" odbędzie się w 545 rocznicę urodzin Niccol Machiavellego. Na scenie w psychologicznym pojedynku spotkają się: doświadczony aktor Adam Ferency oraz tegoroczny laureat Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego, Piotr Głowacki. Towarzyszyć im będzie jedna z najzdolniejszych aktorek młodego pokolenia, związana z Lublinem - Marta Ledwoń. Autorką scenografii i kostiumów jest Justyna Łagowska - współtwórczyni sukcesów m.in. Jana Klaty. Muzykę skomponował Piotr Selim.

Spektakl można zobaczyć także w Warszawie w dniach 8 - 9 czerwca na deskach Teatru Imka.

Spektakl pod honorowym patronatem Ambasady Włoch w Warszawie.
Spektakl dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Mecenas Teatru Starego: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Teatr Stary w Lublinie działa od 11 marca 2012 roku jako jednostka impresaryjna. Spektakle dla dzieci i dla dorosłych, koncerty, projekcje filmowe oraz debaty odbywają się w kameralnej sali na 165 miejsc, w jednym z najstarszych budynków teatralnych w Polsce.

"Machia" to kolejna, po koncercie-spektaklu "Wieczorem" Włodka Pawlika - tegorocznego laureata Nagrody Grammy oraz Fryderyka, oraz spektaklu dla dzieci "Skarb" Leszka Mądzika, produkcja Teatru Starego w Lublinie.

(-)
Materiał Teatru
6 czerwca 2014

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia