Niezwykła opowieść o życiu w krakowskim getcie

„Hulyet, hulyet" - reż. Dagmara Żabska, Alla Maslovskaya - Teatr Figur Kraków

„Hulyet, hulyet" to poetycka opowieść inspirowana historiami i zdjęciami z krakowskiego getta, zrealizowana w formie cieniowej instalacji teatralnej. Ekrany zamontowane są w przedmiotach codziennego użytku - w starych walizkach, pudełeczkach po lekarstwach, szafce aptecznej, w stole.

Teatr Figur Kraków zaprezentuje „Huljet, huljet" krakowskiej publiczności już 22 kwietnia o 18:00 gościnnie na scenie Teatru Odwróconego (Sławkowska 14). Spektakl-instalacja w zeszłym roku prezentowana była na scenach całego kraju w ramach programu TEATR POLSKA, w ramach promocji kultury polskiej za granicą – zespół występował w Niemczech. Pokazywana też była na krajowych i międzynarodowych festiwalach, a w tej chwili bierze udział w konkursie „The best OFF".

„Huljet, huljet" jest osobistą wypowiedzią artystyczną zespołu Teatru Figur Kraków. To wyraz niezgody na to, aby wspomnienie o ludziach, którzy żyli w getcie przykryły statystyki ofiar i bezosobowe tablice pamiątkowe.
Wszyscy wiedzą o utworzeniu getta, o jego likwidacji, ale mało kto wie o tym, że na Limanowskiego sprzedawano lody, a Rosnerowie grali w kawiarni koncerty. Że było co najmniej kilka tras szmuglowania koszernego jedzenia, działały organizacje pomocowe, szpital, a w Aptece pod Orłem czytano gazety, słuchano muzyki, prowadzono dyskusje. Że młodzi – wbrew wszystkiemu - się zakochiwali. Próbowano żyć.

koncepcja i scenariusz: Zespół TFK;
reżyseria: Dagmara Żabska, Alla Maslovskaya;
scenografia: Agnieszka Polańska, Beata Klimkowska, Edyta Stajniak;
muzyka: Andrzej Bonarek;
produkcja: Marta Hankus;
obsada: Agnieszka Polańska, Piotr Idziak, Mateusz Wróbel, Marta Hankus, Dagmara Żabska.

Nagrody: Grand Prix na III Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Animacji AnimArt w Łodzi (2017); Wyróżnienie – dla zespołu Teatru Figur z Krakowa za wysublimowaną wizyjność przedstawienia w klasycznej technice teatru lalkowego w spektaklu „Hulyet, Hulyet" na XXIV Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek SPOTKANIA w Teatrze BAJ Pomorski w Toruniu (2017).

Pokaz ma charakter kameralny. Obowiązują rezerwacje miejsc. Bilety w cenie 20 zł.
Rezerwacje: teatr@teatrfigur.pl

(-)
Materiał Teatru
20 kwietnia 2018

Książka tygodnia

Dostojewski. Portret intymny
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Alex Christofi

Trailer tygodnia