Niezwykle rozśpiewany gość

Therese Waldner jako Toska - Opera Nova w Bydgoszczy

Opera Nova w Bydgoszczy zaprasza na gościnny występ znakomitej śpiewaczki Therese Waldner w roli Toski podczas dwóch przedstawień opery Pucciniego: 26 i 27 marca br.

Therese Waldner to pseudonim artystyczny Teresy Borowczyk-Pekowskiej, niegdyś solistki stołecznego Teatru Wielkiego. Jest żoną  dawnego solisty bydgoskiej Opery i warszawskiego Teatru Wielkiego, znakomitego basa, Bronisława Pekowskiego. W roku 1990 została laureatką III nagrody na konkursie MADAMA BUTTERFLY w Miami na Florydzie a w roku 1991 nagrody specjalnej na konkursie BELVEDERE w Wiedniu. Po konkursie otrzymała angaż do Staatstheater w Bremie . W latach 1995-98 była solistką Badischen Staatstheater w Karlsruhe a od sezonu 1998/2009 solistką Deutsche Oper am Rhein w Düsseldorfie .Tam zdobyła sobie niekwestionowaną pozycję jako „primadonna assoluta weryzmu".

Artystka szczyci się współpracą z wybitnymi dyrygentami m.in. z Riccardo Mutim, Marcello Viottim,Lorinem Maazelem, Gianluigi Gelmettim. Gościnnie występowała na renomowanych scenach Europy, USA ,Japonii ,Ameryki Południowej m.in. w Hamburgu, Florencji, Salzburgu, Sztokholmie ,Liège, Gandawie, Paryżu, Pradze,Strasburgu, Monte Carlo, Tokio, Nagasaki, San Paulo, Kurytybie, San Juan (Puerto Rico ).

W 2003 r. zadebiutowała w mediolańskiej La Scali gdzie pod kierownictwem Riccardo Mutiego śpiewała partię Leonory w „Fidelu” Beethovena. W 2004r.brała udział w pierwszym brazylijskim wykonaniu opery JENUFA w San Paulo, gdzie zaśpiewała tytułową partię Jenufy. W 2005r. w pierwszym powojennym wykonaniu wagnerowskiego PIERŚCIENIA NIBELUNGÓW w Narodnim Divadlu w Pradze śpiewała partię Siglindy. Role tę z sukcesami wykonywała także w teatrach operowych Niemeic.

W 2009 roku burmistrzowie miast Düsseldorf i Duisburg oraz dyrekcja Deutsche Oper am Rhein przyznali jej prestiżowy tytuł „Kammersängerin" nadawany w Niemczech i Austrii muzykom za ich wyjątkowy dorobek artystyczny. Z okazji nadania tytułu „Kammersängerin" Konsul Generalny RP w Kolonii wystosował list gratulacyjny, podkreślający zasługi Theresy Waldner dla promocji i wizerunku Polski w świecie.

Podczas spektakli w Operze Nova partnerować jej  będą w roli Cavaradossiego Alexander Schulz i Janusz Ratajczak. Jako Scarpia wystąpi Adam Wodniak. Za pulpitem dyrygenckim Maciej Figas.

Ewa Chałat
Materiały Organizatora
17 marca 2011

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia