„Nikolaita” i inne niezwykłe historie

Wieczór z cyklu "Górny Śląsk, świat najmniejszy" w Chorzowie

Już dziś (14.01), o godz 19.30, w chorzowskim Teatrze Rozrywki odbędzie się kolejny wieczór z cyklu "Górny Śląsk, świat najmniejszy".

Ten wieczór będzie trochę inny niż zwykle, bo w dużej części wypełni go monodram pt. „Nikolaita" w wykonaniu Andrzeja Dopierały, na co dzień aktora Teatru Śląskiego w Katowicach, twórcy Teatru Bez Sceny. To zajmująca opowieść o Karlu Heinrichu Thielmannie, XIX-wiecznym lekarzu z Mikołowa (tytuł spektaklu stanowi aluzję do jego miejsca urodzenia). Mowa o autentycznej postaci, która w pewnym momencie swej zaskakującej kariery zawodowej znalazła się w dalekim Petersburgu. Co mogło łączyć lekarza z małego górnośląskiego miasteczka z Fiodorem Dostojewskim, jednym z największych pisarzy nie tylko swojej epoki? Zapraszamy do odkrycia tej tajemnicy.
Autorem sztuki, który fakty biograficzne z życia Thielmanna zespolił z własną wyobraźnią i inwencją, jest Marian Sworzeń – pisarz kojarzony ze środowiskiem mikołowskim.

Marian Sworzeń – autor kilku cenionych książek, dowodzących jego pasji i zainteresowań historią. Wydał m.in.: „Niepoprawni" (powieść o Katowicach lat 70. minionego stulecia), „Melancholia w Faustheim. Powieść o rewolucji w Monachium", "Dezyderata" oraz „Opis krainy Gog". Ta ostatnia pozycja, będąca eseistyczną relacją z pobytu pisarza w miejscach związanych z Mikołajem Gogolem, otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia 2012 – jedną z najbardziej prestiżowych w naszym kraju. Sworzeń napisał także kilka sztuk i słuchowisk zrealizowanych w Teatrze Polskiego Radia, m.in. „Czaadajewa" (w reżyserii Krzysztofa Zaleskiego, z główną rolą Mariusza Benoit).
Jest członkem Polskiego PEN Clubu.

"Nikolaita" Teatr Rozrywki w Chorzowie.
Poniedziałek, 14 stycznia, godz. 19.30, bilety: 10 zł

(-)
Materiał Teatru
14 stycznia 2013

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia