Nikołaj Kolada reżyseruje w Jaraczu

W marcu aż dwa spektakle premierowe

Już 16 marca, o godzinie 19.00, Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi zaprasza na Dużą Scenę, gdzie odbędzie się premierowy pokaz "Baby Chanel" Nikołaja Kolady w reżyserii samego autora. Dzień później, 17 marca, o godzinie 19.00, na Małej Scenie, premiera "Marzenia Nataszy" (na zdj.) Jarosławy Pulinowicz, również w reżyserii Kolady.

"Baba Chanel"
W auli Domu Kultury Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Głuchoniemych, dość zaawansowane wiekiem chórzystki zespołu „Olśnienie" świętują jubileusz 10 – lecia.  Uroczysty nastrój psuje pojawienie się Rozy Nikołajewnej, tytułowej Baby Chanel, w której młody szef chóru widzi nową solistkę...ale, czy taka zmiana znajdzie aprobatę energicznych emerytek?

„Baba Chanel" to słodko- gorzka opowieść, w której śmiech podszyty jest smutną refleksją nad naszą współczesnością.
Bo czy w czasach powszechnego kultu młodości, gdy starość wciąż jest tematem tabu, seniorzy mogą mieć śmiałe plany na przyszłość, pasje i radość życia, nie wywołując pewnej konsternacji?

Kolada mówił: „Każdy z nas w każdym wieku pragnie szczęścia. Każdy chce żyć pięknym, godnym i aktywnym życiem. Aż do końca".

"Marzenie Nataszy"
Banina i Wiernikowa – dwie szesnastoletnie Natasze, które różni niemal wszystko: pochodzenie, status społeczny, zainteresowania i plany na przyszłość. Co wspólnego mogą mieć ze sobą harda wychowanka „bidula" i chowana pod kloszem gwiazda młodzieżowego programu telewizyjnego?

Czy paląca potrzeba bliskości i akceptacji, a także upór i bezwzględność w dążeniu do celu charakteryzują jedynie nastolatki z rosyjskiej prowincji? A wreszcie, jak w starym szlagierze, pytanie podstawowe - „o czym marzy dziewczyna, gdy dorastać zaczyna"?

„Marzenie Nataszy" to kompilacja dwóch monodramów („Marzenie Nataszy" i „To ja wygrałam") autorstwa młodej rosyjskiej dramatopisarki – Jarosławy Pulinowicz. Premiera sztuki odbyła się w 2009 roku i od tego czasu monodram doczekał się ponad 40 realizacji w teatrach repertuarowych i około 60 w teatrach amatorskich i studenckich – nie tylko w Rosji, ale także w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i w Niemczech. Już wkrótce, na Małej Scenie Teatru Jaracza, próba diagnozy stanu współczesnej młodzieży na przykładzie historii dwóch rosyjskich nastolatek. W „diagnozowaniu" uczestniczą: Nikołaj Kolada (reżyseria) , Agnieszka Skrzypczak i Karol Puciaty.

(-)
Materiał Teatru
4 marca 2013
Portrety
Nikołaj Kolada

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...