Nikolay Khozyainov

sylwetka

Urodził się w 1992 roku w Błagowieszczeńsku-mieście w obwodzie amurskim na Dalekim Wschodzie Rosji. Jest jednym z najbardziej obiecujących pianistów swojego pokolenia. W latach 1999-2010 uczył się w Centralnej Szkole Muzycznej przy Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Od 2005 roku jest uczniem wybitnego profesora Mikhaila Voskresensky`ego, a od roku 2010 jego studentem w Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie.

Nikolay Khozyainov otrzymał wiele nagród na międzynarodowych konkursach pianistycznych, m.in. I nagrodę i nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie Rondo-Capriccioso Feliksa Mendelssohna-Bartholdy w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Virtuosi per musica di pianoforte” (Czechy, 2003), I nagrodę w IX Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Carla Filtscha (Rumunia, 2004), I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Aleksandra Skriabina (Paryż, 2008), II nagrodę oraz nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie miniatury muzycznej w VI Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim dla Młodych Pianistów w Moskwie (2008).

Nikolay Khozyainov był najmłodszym finalistą XVI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie (2010). Jego chopinowskie interpretacje i wyjątkowa muzykalność wywarły ogromne wrażanie na publicznści i melomanach oraz zostały docenione przez krytyków znakomitymi recenzjami. Bezpośrednio po konkursie pianista wystąpił z recitalami w Żelazowej Woli i w Muzeum Chopina w Warszawie.

Artysta koncertuje prestiżowych salach Rosji, Niemiec, Polski, Czech, Węgier, Stanów Zjednoczonych, Japonii i Afryki Południowej.

W lipcu 2011 roku pianista nagrał płytę z utworami Chopina i Liszta dla firmy nagraniowej CD Accord.

oprac. mo
Materiały OiFP
15 listopada 2011

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia