Noc Futurystów

"Przeciw paseistycznej Warszawie" Instytut Teatralny

17 lutego o godz. 19.00 Instytut Teatralny zaprasza na spektakl-wykład Tomasza Kireńczuka i Arkadiusza Tworusa "Przeciw paseistycznej Warszawie" na podstawie tekstów włoskich futurystów.

Na ile futurystyczne postulaty zostały zrealizowane przez twórców dwudziestowiecznej awangardy teatralnej?

Czy zapomniane teksty włoskich futurystów mogą być wyzwaniem dla współczesnego teatru?

Eksplozja miasta-sceny czyli futurystyczne poszukiwania nowej przestrzeni teatru. Kolejny SPEKTAKL-WYKŁAD przygotowany przez teoretyka - Tomasza Kireńczuka i praktyka - Arkadiusza Tworusa.

Tomasz Kireńczuk (ur. 1983) absolwent Dramatologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, doktorant w Instytucie Europeistyki UJ. Jego główny obszar badań to związki awangardy historycznej z teatrem i dramatem współczesnym. Zajmuje się także relacjami łączącymi sztukę i politykę, a także kwestiami związanymi z uprzestrzennianiem współczesnego widowiska teatralnego. Dwukrotnie otrzymał Stypendium Rządu Republiki Włoskiej na realizację projektu badawczego poświęconego teatrowi włoskich futurystów. Od 2004 związany z "Gazetą Teatralną Didaskalia", od 2006 roku kierownik literacki w krakowskim Teatrze Nowym.

Arkadiusz Tworus, (ur. 1979) absolwent reżyserii krakowskiej PWST, zrealizował m in. spektakle: Pit-bull Lionela Spychera w TR Warszawa (2004), Sinobrody - nadzieja kobiet Lohera Dea w Narodowym Starym Teatrze im. Modrzejewskiej, Burza Williama Shakespeare\'a w Teatrze Dramatycznym im. Szaniawskiego w Wałbrzychu (2007).

17 lutego godz. 19.00, ul. Jazdów 1

* Cykl spektakli-wykładów odbywa się cyklicznie od 2009 roku w Instytucie Teatralnym

(-)
Instytut Teatralny
16 lutego 2009

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...