Noc z Wyspiańskim

Noc Książki. Wyspiański - 2017

We wtorek 28 listopada o godzinie 19.00 spotkamy się na wydarzeniu poświęconym „czwartemu wieszczowi" – Stanisławowi Wyspiańskiemu. Spotkanie w Krakowie – mieście, które całe stało się przestrzenią dla jego twórczości, odbędzie się w siedzibie Klubu Jagiellońskiego przy Rynku Głównym 34.

Stanisław Wyspiański – „czwarty wieszcz"? Na pewno artysta wszechstronny, obdarzony wyjątkową wrażliwością. Inny niż Mickiewicz, Słowacki i Norwid. Jego twórczość nie daje się łatwo kategoryzować, nie sposób jej porównać do dorobków żadnego z wymienionej trójki – wielkością im dorównuje, ale jest od nich różny.

„Wesele" czytali wszyscy, może raz w szkole, może jeszcze kiedyś, ale czy ta pobieżna znajomość dzieł Stanisława Wyspiańskiego rzuca choćby wątłe światło na jego twórczość? Czy aby nie zachwycamy się autorem „Nocy Listopadowej" automatycznie, zanim jeszcze w ogóle go poznamy? Życie i twórczość tego artysty totalnego nie mogą być zamknięciem jego osoby w jednej, wyłącznej formie: dramaturga, poety, malarza, grafika czy architekta.

Otwarciu biografii tej niezwykłej postaci, barwnego ptaka swojej epoki, poświęcimy właśnie najbliższe spotkanie z serii Noc Książki. Jego gośćmi będą dwaj wybitni specjaliści: prof. Włodzimierz Szturc – historyk teatru i dramatu, znawca literatury XIX wieku związany z Uniwersytetem Jagiellońskim, Krzysztof Jasiński, założyciel i dyrektor Teatru STU, autor wielu ciekawych realizacji dramatów Wyspiańskiego oraz Szymon Budzyk, krakowski aktor i reżyser m.in. „Nocy Listopadowej", który obecnie pracuje nad wznowieniem „WARszawianki" Wyspiańskiego w Teatrze Odwróconym.

Wydarzenie Noc Książki. Wyspiański jest częścią projektu Noc Książki prowadzonego przez Klub Jagielloński od 2015 roku i objętego w tym roku patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Noc Książki jako inicjatywa podjęta zastała w odpowiedzi na zatrważający spadek czytelnictwa wśród Polaków, który można zaobserwować w ostatnich latach. Przez organizację spotkań autorskich, akcji miejskich i dyskusji na temat literatury otwiera ją, szuka dla niej miejsca we współczesności i udowadnia, że jest ona w stanie odpowiadać na problemy i potrzeby dzisiejszego świata. Projekt promuje literaturę i dobre postawy czytelnicze także w innych polskich miastach: w Katowicach, Poznaniu i Wrocławiu.

28 listopada 2017 r. zapraszamy jednak do Krakowa – w Klubie Jagiellońskim przy Rynku Głównym 34 od godziny 19:00 czytamy i dyskutujemy przez całą noc!

(-)
Materiał organizatora
25 listopada 2017

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia

700. Krakowski Salon P...
Anna Dymna
W najbliższą niedzielę 23 stycznia, j...