Nominacje do nagrody za wybitną kreację sceniczną

1. Ogólnopolski Konkurs PERŁY TAŃCA

Nominacje do nagrody imienia Barbary Bittnerówny przyznawanej za wybitną kreację sceniczną / rolę taneczną otrzymali Artur Grabarczyk, Anna Nowak i Kristóf Szabó.

Artur Grabarczyk − tancerz, choreograf. Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku oraz Northern School of Contemporary Dance.
Były tancerz Scottish Dance Theatre i Bałtyckiego Teatru Tańca. Autor spektakli, między innymi „REM – Rapid Eye Movement", „SiCK", „Eight8 Chapters", „Druga Strona", „Ravnfjær". Występuje i uczy na całym świecie. Współpracował z tak wybitnymi choreografami jak między innymi Damien Jalet, Sharon Eyal, Anton Lachky, Jo Strømgren, Fleur Darkin. Obecnie pracuje z Teatrem Tańca Zawirowania, Formatem Zero, Fundacją Polka Dot oraz Warszawską Operą Kameralną. Prezes Grab Art Foundation, założyciel i główny choreograf zespołu h.art company. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Anna Nowak − tancerka, choreograf, magister sztuki
Przez sześć lat tancerka baletu Teatru Wielkiego − Opery Narodowej w Warszawie, następnie tancerka Company Wayne McGregor w Londynie. W latach 2008−2016 brała udział we wszystkich kreacjach artystycznych zespołu, tańcząc na najbardziej prestiżowych scenach świata, w tym w USA, Kanadzie, Meksyku, Australii, krajach Azji i w większości krajów europejskich. Brała udział wielu filmach, zarówno dokumentalnych, jak i artystycznych, instalacjach sztuki i różnorodnych projektach artystycznych. W ostatnim sezonie pracy tańczyła ponad czterdzieści razy w spektaklu „Atomos" na najważniejszych scenach na świecie.

Kristóf Szabó – solista Polskiego Baletu Narodowego.
Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie, którą ukończył w 2013 roku, zdobywając wcześniej I Nagrodę̨ II Międzynarodowego Konkursu Choreografii w Kijowie, II Nagrodę̨ XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Tańca w Gdańsku i tytuł Najlepszego Absolwenta Szkół Baletowych w Polsce. Był też reprezentantem Polski na Konkursie Eurowizji dla Młodych Tancerzy w Gdańsku w roku 2013. W Polskim Balecie Narodowym, z którym związał się bezpośrednio po ukończeniu szkoły, zatańczył między innymi główne solo w „Moving Rooms", Lizandra w „Śnie nocy letniej", Espadę w „Don Kichocie", Hortensia w „Poskromieniu złośnicy", Ariela i Prospera w „Burzy". W 2017 roku osiągnął pozycję solisty, a w rok później wystąpił w roli Armanda Duvala w „Damie kameliowej" w choreografii Johna Neumeiera oraz Tchnienia w „I przejdą deszcze..." w choreografii Krzysztofa Pastora.

Organizatorzy konkursu: Instytut Muzyki i Tańca oraz Fundacja Sztuki Tańca.
Partnerzy: Teatr Wielki - Opera Narodowa i Centrum Edukacji Artystycznej.
Patroni medialni: TVP Kultura, Radio Dla Ciebie, magazyn Presto, e-teatr.pl, Teatralia, Taniec, Dziennik Teatralny, teatralny.pl i Going.

Dyrektor konkursu: Aleksandra Dziurosz. Pomysłodawca konkursu: Bożena Kociołkowska.
Patronat honorowy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotra Glińskiego.

Gala wręczenia nagród 16 marca 2019, Teatr Wielki – Opera Narodowa, Sala Młynarskiego, Warszawa, pl. Teatralny 1

Małgorzata Kołcz
Materiał organizatora
8 marca 2019

Książka tygodnia

Rzecz w teatrze Jana Klaty
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Michalina Lubaszewska

Trailer tygodnia