Nominacje ogłoszone

XIV Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury

29 czerwca 2020 r. w siedzibie Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury, Kapituła Konkursu w składzie:

Iwona Wujastyk (Przewodnicząca Kapituły, Dyrektor MTM im. J Kiepury) Prof. Izabela Kłosińska (sopranistka), Krystyna Mazurówna (tancerka, choreograf), Danuta Renz (śpiewaczka operowa, Przewodnicząca Sekcji Teatrów Muzycznych ZASP), Marek Chowaniec (scenograf), Krzysztof Herdzin (pianista, dyrygent, kompozytor), Prof. Ryszard Karczykowski (śpiewak operowy), Andrzej Pągowski (artysta grafik), Jerzy Satanowski (kompozytor, aranżer, reżyser), Janusz Stokłosa (pianista, kompozytor), Daniel Wyszogrodzki (dziennikarz muzyczny) - ogłosiła nominacje do tegorocznych XIV Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury.

I. Nominowane w kategorii NAJLEPSZY SPEKTAKL są:

- „Cyrulik Sewilski" – spektakl zgłoszony przez Operę Krakowską,
- „Paria" – spektakl zgłoszony przez Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu,
- „Proces" – spektakl zgłoszony przez Operę na Zamku w Szczecinie,
- „Straszny Dwór" – spektakl zgłoszony przez Operę Nova w Bydgoszczy.

II. Nominowane w kategorii NAJLEPSZA ŚPIEWACZKA OPEROWA są:
- Gabriela Gołaszewska – zgłoszona przez Operę Śląską,
- Monika Korybalska – zgłoszona przez Operę Krakowską,
- Natalia Rubiś – zgłoszona przez Warszawską Operę Kameralną.

III. Nominowani w kategorii NAJLEPSZY ŚPIEWAK OPEROWY są:
- Robert Gierlach – zgłoszony przez Operę Krakowską,
- Artur Janda – zgłoszony przez Warszawską Operę Kameralną,
- Adam Kruszewski – zgłoszony przez Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury,
- Christian Oldenburg – zgłoszony przez Operę na Zamku w Szczecinie.

IV. Nominowane w kategorii NAJLEPSZA WOKALISTKA MUSICALOWA są:
- Paulina Janczak – zgłoszona przez Teatr Rampa na Targówku,
- Zofia Nowakowska – zgłoszona przez Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury,
- Anastazja Simińska – zgłoszona przez Teatr Muzyczny ROMA.

V. Nominowani w kategorii NAJLEPSZY WOKALISTA MUSICALOWY są:
- Kamil Franczak – zgłoszony przez Teatr Rozrywki,
- Marcin Jajkiewicz – zgłoszony przez Teatr Muzyczny w Łodzi,
- Maciej Pawlak – zgłoszony przez Teatr Muzyczny w Poznaniu.

VI. Nominowane w kategorii NAJLEPSZA TANCERKA (KLASYKA) są:
- Chinara Alizade – zgłoszona przez Teatr Wielki Operę Narodową,
- Marta Kurkowska – zgłoszona przez Operę Nova w Bydgoszczy,
- Saeka Shirai – zgłoszona przez Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

VII. Nominowani w kategorii NAJLEPSZY TANCERZ (KLASYKA) są:
- Angelos Antoniou – zgłoszony przez Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu,
- Filip Krzyżelewski – zgłoszony przez Teatr Muzyczny w Lublinie,
- Gabriele Togni – zgłoszony przez Operę Krakowską.

VIII. Nominowane w kategorii NAJLEPSZA TANCERKA (POZOSTAŁE FORMY TANECZNE) są:
- Zofia Grażyńska – zgłoszona przez Teatr Muzyczny w Poznaniu,
- Małgorzata Kowalska – zgłoszona przez Kielecki Teatr Tańca,
- Ewelina Kruk – zgłoszona przez Teatr Rampa na Targówku.

IX. Nominowani w kategorii NAJLEPSZY TANCERZ (POZOSTAŁE FORMY TANECZNE) są:
- Patryk Gładyś – zgłoszony przez Teatr Rampa na Targówku,
- Olaf Przybytniak – zgłoszony przez Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu,
- Mateusz Wróblewski – zgłoszony przez Kielecki Teatr Tańca.

X. Nominowani w kategorii NAJLEPSZY REŻYSER są:
- Joanna Lewicka – zgłoszona przez Teatr Muzyczny w Lublinie,
- Pia Partum – zgłoszona przez Operę na Zamku w Szczecinie,
- Magdalena Piekorz – zgłoszona przez Warszawską Operę Kameralną,
- Graham Vick – zgłoszony przez Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

XI. Nominowani w kategorii NAJLEPSZY DYRYGENT są:
- Adam Banaszak – zgłoszony przez Operę Wrocławską,
- Dariusz Różankiewicz – zgłoszony przez Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni,
- Tomasz Tokarczyk – zgłoszony przez Operę Krakowską.

XII. Nominowani w kategorii NAJLEPSZA CHOREOGRAFIA są:
- Robert Bondara – zgłoszony przez Operę na Zamku w Szczecinie,
- Zuzanna Dinter-Markowska – zgłoszona przez Teatr Muzyczny w Lublinie,
- Ron Howell – zgłoszony przez Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

XIII. Nominowani w kategorii NAJLEPSZA SCENOGRAFIA są:
- Katarzyna Gabrat-Szymańska i Rafał Olbiński – zgłoszeni przez Warszawską Operę Kameralną,
- Martyna Kander i Julia Skrzynecka – zgłoszone przez Operę na Zamku w Szczecinie,
- Diana Marszałek i Julia Skrzynecka – zgłoszone przez Operę Nova w Bydgoszczy.

XIV. Nominowani w kategorii NAJLEPSZY PLAKAT TEATRALNO-MUZYCZNY są:
- Andrzej Pągowski – zgłoszony przez Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu,
- Agata Pełechaty – zgłoszona przez Operę na Zamku w Szczecinie,
- Luigi Scoglio – zgłoszony przez Operę Krakowską.

XV. Nominowani w kategorii NAJLEPSZE KOSTIUMY są:
- Marta Góźdź – zgłoszona przez Teatr Muzyczny w Lublinie,
- Marcin Łobacz – zgłoszony przez Warszawską Operę Kameralną,
- Agata Uchman – zgłoszona przez Teatr Muzyczny w Poznaniu.

Nagroda specjalna za całokształt pracy artystycznej:
- Grażyna Brodzińska – zgłoszona przez Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury,
- Laco Adamik – zgłoszony przez Operę Krakowską.

Tegoroczna, uroczysta Gala rozdania XIV Teatralnych Nagród Muzycznych odbędzie się 28 września 2020 roku.

Agnieszka Kowacka
Materiał organizatora
30 czerwca 2020

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia