Norweski balet w Operze Nova

Gościnny występ norweskiego baletu Jo Stromgren Kompani już 28 sierpnia

Zespół odbywać będzie tournée po Polsce w ramach programu "Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego".

Przedstawienie "A Dance Tribute to the Art of Football" zgłębia fizyczną rutynę najwspanialszej gry na świecie i uwypukla estetyczny aspekt jej szaleństwa. Komentuje ono sztuczny konflikt pomiędzy "pospolitym sportem", a "elokwentną sztuką", podobny rozdźwiękowi między dumą i uprzedzeniami otaczającymi koncepcje "piłki nożnej klasy pracującej" i "baletu klasy wyższej". Przedstawienie stworzone na początku 1997 r. okazało się pierwszym w swoim rodzaju. Poszukiwania wcześniejszych spektakli tanecznych opartych na piłce nożnej nie przyniosły żadnych rezultatów.

Mówią autorzy spektaklu: "Oczywiście, nie wymyśliliśmy ani piłki nożnej, ani tańca, lecz wciąż zastanawiamy się dlaczego nikt dotąd dokonał tej kombinacji podczas ogromnej przerwy od 1930 do 1997. Taniec współczesny w tym czasie miał podobno łamać wszelkie bariery. 12 lat od dnia swoich narodzin, spektakl powrócił do życia. Ze względu na niekończący się strumień próśb i żądań publiczności, przedstawienie zostało wznowione w roku 2009 roku.".

Spektaklowi towarzyszyć będzie wystawa fotografii Knuta Bry, dokumentująca dorobek artystyczny Jo Stromgren Kompani.

Jo Stromgren Kompani, powstał w 1998 roku w Bergen, w Norwegii, i jest jednym z najstabilniejszych i odnoszących największe sukcesy zespołów tańca współczesnego i teatrów w Skandynawii. W repertuarze ma 27 produkcji, wszystkich wyreżyserowanych przez Jo Strmgrena, który jest też autorem wszystkich choreografii, które podróżowały do ponad 50 krajach na całym świecie, z typowym dla stylu zespołu osobliwym połączeniu tańca, teatru, teatru marionetek, muzyki na żywo i filmu. Znakiem rozpoznawczym jego stylu jest poszukiwanie pozbawionego sensu języka. Zespół prezentuje się na wielu scenach teatrów narodowych i oper, a także na małych scenach alternatywnych i festiwalach, gdzie chętnie dzieli się swoimi produkcjami z różnymi współtwórcami. Siedzibą zespoły jest dyskretne biuro w domu z ogrodem z jabłoniami w Oslo, który służy jako zaplecze administracyjne dla 30-50 niezależnych artystów, wykonawców i pracowników technicznych, pracujących zazwyczaj na odległość, na tournee lub w fazie produkcji spektaklu. Zespół zrezygnował z własnej przestrzeni do prób i występów aby móc poszukiwać wydajności i maksymalnej elastyczności. Decyzja o uniknięciu statusu instytucji była celowa. Rezerwowanie spektakli odbywa się częściowo przez uznane agencję, a częściowo przez ciągłe osobiste kontakty z teatrami i festiwalami na całym świecie. Zespół był wielokrotnie odznaczany wieloma nagrodami i wyróżnieniami.

Jo Stromgren urodził się w 1970 roku w norweskim Trondheim, gdzie uczył się baletu klasycznego oraz pracował przez kilka lat jako tancerz tańca współczesnego, zanim kontuzja zmusiła go do poszukiwań bardziej multi dyscyplinarnej kariery twórczej. Jako niezrzeszony choreograf często jest angażowany przez zespoły baletowe, wśród nich: Wiener Staatsopernballet, The Royal Danish Ballet, Staatsoper Nürnberg Ballet, Gothenburg Ballet, Ballet de l'Opera National du Rhin, Royal Swedish Ballet i inne. Obecnie jest związany z Narodowym Baletem Norweskim. Jo stworzył wiele przedstawień tańca współczesnego dla takich zespołów, jak: Cedar Lake Dance Company, Danish Dance Theatre, Carte Blanche Dance Company, Cloud Gate Ensemble, Scottish Dance Theatre, Helsinki Dance Company, Repertory Dance Theatre Utah, Iceland Dance Company, Bern Ballet, Staatsheater am Gärtnerplatz München, czy Staatstheater Braunschweig. Jako reżyser teatralny specjalną miłością darzy dramaty Henrika Ibsena i głównie pracuje w teatrach skandynawskich: The Norwegian National Theatre, The Royal Danish Theatre, Reykjavik City Theatre, The National Theatre of Bergen, Malmö City Theatre. Na scenie międzynarodowej współpracował m.in. z Philadelphia Live Arts i Teatrem Puszkina w Moskwie. Jako dramaturg stworzył ok. 15 sztuk, wystawianych na scenach wielu teatrów. Jest także chwilowo zaangażowany w reżyserię filmową. Jego pierwszy film fabularny, pt. "Destination Moskow" powstał w 2003 r. Natomiast jego film taneczny "The Neighbour" w 2010 r. wygrał prestiżową Rose d'Or w Lausanne. Aktywność Jo Strmgrena na arenie międzynarodowej jest ogromna - w 2013 roku 20 różnych produkcji jego autorstwa było wykonywanych na całym świecie.

Bilety na spektakl w Operze Nova (w cenach: 20, 15, 10 zł) będą w sprzedaży od 20 sierpnia br.

(-)
Materiał Teatru
16 lipca 2013

Książka tygodnia

Krew z mojej krwi. Wiosna komisarza Ricciardiego
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Maurizio de Giovanni

Trailer tygodnia