Nova na nowo

Opera Nova w Bydgoszczy

Balet Opery Nova, powiększony po wakacjach o nowych tancerzy ( m.in. Japonki i Amerykanina), planuje już swą drugą w tym roku premierę. Kierująca zespołem Ilona Jaświn-Madejska zaprosiła do współpracy kolejnego młodego twórcę: w listopadzie zobaczymy "Sen nocy letniej" w inscenizacji i choreografii Karola Urbańskiego

Nowy sezon artystyczny w bydgoskiej Operze otworzy balet współczesny "Zniewolony umysł" ( spektakle 9, 10, 11 września o godz.19.) Premiera (marzec br.) nawiązała do  trwającego Roku Czesława Miłosza. Libretto bazuje na jego słynnym eseju pod tym samum tytułem.

Twórcą baletu jest Robert Bondara,  przedstawiciel najmłodszego pokolenia polskich choreografów,  tancerz Teatru Wielkiego w Warszawie.  "Zniewolony umysł" jest jego pierwszym pełnospektaklowym baletem. Jest także pierwszą  całkowicie współczesną choreografią w repertuarze bydgoskich tancerzy. Balet Opery Nova ze swego  zadania wywiązał się wspaniale. Udowodnił zamysł realizatorów, że język tańca i ekspresja ruchu są w stanie oddać refleksje natury filozoficznej i politycznej. Gest, ruch i taniec przekazują porażającą i wzruszającą historię ludzi, którzy rzuceni w totalitarne piekło, muszą skonfrontować siebie ze złem. Przedstawienie zyskało niezwykle pochlebne recenzje i opinie widzów, niezależnie od ich wieku.

Tancerzom towarzyszy hipnotyzująca muzyka Philipa Glassa i wpleciony w finale "Kościelec" Wojciecha Kilara.

Ewa Chałat
Materiały Opery
8 września 2011

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia