Nowa dyrekcja w Prezentacjach

Paweł Wodziński i Bartosz Frąckowiak nowymi szefami warszawskiej Sceny Prezentacje

Paweł Wodziński pokieruje warszawską Sceną Prezentacje - zdecydowała komisja konkursowa pod przewodnictwem prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Wodziński to były dyrektor Teatru Polskiego im. H. Konieczki w Bydgoszczy - reżyser, scenograf i tłumacz.

O wyborze Wodzińskiego na dyrektora Sceny Prezentacje poinformował w środę stołeczny ratusz. Jak podano, będzie on realizował autorską koncepcję stworzoną wspólnie z Bartoszem Frąckowiakiem, reżyserem i dramaturgiem.

"Zaproponowana autorska koncepcja programowa i organizacyjna Teatru oraz koncepcja artystyczna biennale w najwyższym stopniu spełniły oczekiwania komisji konkursowej. Propozycja autorstwa Pawła Wodzińskiego i Bartosza Frąckowiaka najpełniej opiera się na założeniu, że kultura i sztuka odgrywają kluczową rolę w budowaniu nowoczesnego, tolerancyjnego, krytycznego społeczeństwa, działającego w poszanowaniu demokracji i wolności obywatelskich oraz doskonale wpisuje się w strategiczne dokumenty Miasta Stołecznego Warszawy" - napisali w przesłanym w środę PAP uzasadnieniu członkowie komisji konkursowej.

O wyborze nowego dyrektora Sceny Prezentacje zadecydowała komisja konkursowa w składzie: prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz (przewodnicząca), dyrektor Biura Kultury Tomasz Thun-Janowski, zastępca dyrektora Biura Kultury Joanna Szwajcowska, naczelnik Wydziału Projektów Kulturalnych Biura Kultury Adam Sienkiewicz, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie Joanna Mytkowska, dyrektor Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego Iwona Kurz, członkini Społecznej Rady Kultury Zofia Dworakowska, dziennikarz kulturalny Max Cegielski oraz kierownik programowy Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Dialog" we Wrocławiu Tomasz Kireńczuk.

W pierwszym etapie konkursu spośród 10 kandydatów, którzy złożyli swoje oferty, do drugiego etapu zakwalifikowano 9 osób spełniających wymagania formalne. 8 września komisja konkursowa odbyła rozmowy z kandydatami na temat proponowanych przez nich autorskich koncepcji programowych i organizacyjnych dla teatru Scena Prezentacje.

Paweł Wodziński jest reżyserem teatralnym i scenografem. Ukończył Wydział Aktorski i Wydział Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. W latach 1989-93 był asystentem reżysera, a potem reżyserem w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Tłumaczył sztuki teatralne, zajmuje się również scenografią teatralną. W 1998 r. był współzałożycielem Towarzystwa Teatralnego. W latach 2000-03 pełnił obowiązki dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru Polskiego w Poznaniu, a w latach 2014-17 był dyrektorem Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy.

Bartosz Frąckowiak jest reżyserem, dramaturgiem i performatykiem. Jest absolwentem Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego i międzyuczelnianych studiów w Akademii "Artes Liberales" oraz doktorantem w Zakładzie Dramatu i Teatru Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Był jednym z założycieli Forum Obywatelskiego Teatru Współczesnego (listopad 2009). W latach 2015-16 był kuratorem Międzynarodowego Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy. W latach 2014-17 był zastępcą dyrektora Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy.

Założycielem i wieloletnim dyrektorem Sceny Prezentacje był Romuald Szejd. Scena zainaugurowała swoją działalność 29 października 1979 r. Jej pierwszą siedzibą był Społeczny Dom Kultury na Żoliborzu przy ul. Próchnika 8A. Obecnie teatr mieści się przy ul. Żelaznej 51/53, na terenie zabytkowego kompleksu fabrycznego Zakładów Norblina. Posiada dwie sceny: główną - mieszczącą się w dawnej czyszczarni oraz "Szopę" - ulokowaną w oddzielnym budynku wybudowanym specjalnie dla potrzeb teatru.

(-)
Kurier PAP
14 września 2017

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia