Nowa siedziba Teatru Muzycznego coraz bliżej

Konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej Teatru Muzycznego w Poznaniu

Miasto Poznań ogłosiło dziś (14 września) konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej siedziby Teatru Muzycznego w Poznaniu. Będzie to pierwszy w powojennej historii Poznania budynek teatralny zbudowany od podstaw.

Najnowocześniejszy teatr w Polsce zostanie wzniesiony na działce u zbiegu ul. Św. Marcin i Skośna, w sąsiedztwie Akademii Muzycznej. Konkurs ma charakter międzynarodowy. Skierowany jest do zespołów składających się z architektów doświadczonych w zakresie realizacji podobnych obiektów. Oprócz budynku o wysokiej jakości architektury Miasto i Teatr oczekują nowoczesnych, funkcjonalnych i przyjaznych mieszkańcom rozwiązań wnętrz, technologii sceny i logistyki.

Konkurs jest dwuetapowy. W pierwszym etapie zainteresowani przedkładają autorski opis wizji. Do drugiego etapu i złożenia pracy konkursowej wraz makietą, zostanie zaproszonych 6 zespołów. Wnioski o udział w I etapie konkursu można składać do 18 października 2018 r. Laureatów konkursu poznamy na początku marca 2019 r.

Zaproszenie do udziału w sądzie konkursowym przyjęli architekci znani także szeroko poza granicami kraju: Janusz Lichocki (współwłaściciel międzynarodowego biura projektowego Epstein, które posiada swoje oddziały w Chicago, Nowym Yorku, Bukareszcie i Warszawie - Polsce pracownia znana jest m. in. z powstającego zespołu budynków biurowych Mennica Legacy Tower w Warszawie), Wojciech Grabianowski (architekt, współwłaściciel pracowni RKW Architekture+ w Düsseldorfie znanej z zaprojektowania PGE-Arena w Gdańsku), Stefan Scholz (architekt, wykładowca akademicki, współprojektant m. in. Konzerthaus we Freiburgu), Mariusz Napierała (scenograf ceniony przez teatry w całej Polsce). W sądzie zasiądzie również Joanna Bielawska-Pałczyńska – Miejski Konserwator Zabytków, Piotr Sobczak – Architekt Miasta Poznania oraz Przemysław Kieliszewski – dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Miasto na pulę nagród przeznaczyło 220 tys. zł. Zwycięzca I nagrody otrzyma 80 tys. zł oraz zaproszenie do opracowania projektu budowlanego i wykonawczego, za który przewidziane jest wynagrodzenie w wysokości 7 mln 300 tys. zł. Na budowę Teatru Miasto Poznań planuje wydać w kolejnych latach 170 mln zł.

Regulamin konkursu będzie dostępny na stronach poznan.pl/konkurs_tm i www.bip.poznan.pl.

Teatr Muzyczny w Poznaniu - jest obecnie jedną z najprężniej rozwijających się instytucji kultury w Polsce. Może się pochwalić rekordową, ponad 100% frekwencją. Co roku gości ponad 110 tys. widzów przy 400 miejscach na widowni. Do największych wydarzeń organizowanych przez Teatr Muzyczny w Poznaniu w ostatnich latach należą:
- koncert z udziałem Placido Domingo w 2014 roku, który w hali nr 5 Międzynarodowych Targów Poznańskich obejrzało 7 tys. widzów, a na antenie TVP2 ponad 1,3 mln widzów,
- wystawienie rock-opery „Jesus Christ Superstar" z okazji obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski, którą zobaczyło na poznańskim INEA Stadionie 26 tys. widzów,
- Koncerty Bożonarodzeniowe „Wigilijna Tytka" 2016 i 2017, retransmitowane w święta przez TVP2 i TVP3, które obejrzało ponad 2,5 mln telewidzów.

W ostatnich latach Teatr Muzyczny w Poznaniu pokazał wiele nowoczesnych musicali, które otworzyły nowy rozdział w historii tej instytucji oraz oferty kulturalnej Poznania. Wśród nich znalazły się takie hity jak „Jekyll & Hyde", „Evita", „Nine", „Footloose" czy polskie prapremiery spektakli „Zakonnica w przebraniu" i „Madagaskar – musicalowa przygoda".

We wrześniu 2018 roku odbędzie się premiera „Rodziny Addamsów" - przebojowego musicalu, pokazywanego niemal w całej Europie i Ameryce.

Nowa siedziba, po ponad 60 lat funkcjonowania teatru na tymczasowej scenie, umożliwi wystawianie spektakli zaawansowanych technologicznie dla ponad dwa razy większej widowni.

 

Mateusz Frąckowiak
Materiał Teatru
15 września 2018

Książka tygodnia

Bauhaus - nauczanie/nowy człowiek
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
red. Małgorzata Leyko

Trailer tygodnia