Nowa sztuka Wyrypajewa

"Iluzje" - reż. Agnieszka Glińska - Teatr Na Woli im. T. Łomnickiego w Warszawie

Iwan Wyrypajew wyreżyserował w Warszawie dwie swoje sztuki - "Lipiec" w Teatrze Na Woli i "Taniec Delhi" w Teatrze Narodowym. Jego najnowszy dramat "Iluzje" wystawi Agnieszka Glińska

Wyrypajew, urodzony w 1974 roku w Irkucku, to jeden z najbardziej znanych rosyjskich dramatopisarzy, autor m.in. "Snów", "Lipca" i "Tańca Delhi", reżyser głośnych filmów "Euforia",  "Tlen".

Zdobywca wielu nagród. Za filmowy debiut "Euforię" zdobył małego Złotego Lwa w Wenecji i Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Filmowego, za "Tlen" na festiwalu Era Nowe Horyzonty  otrzymał nagrodę publiczności. Spektakl "Lipiec" zdobył Grand Prix na Międzynarodowym Przeglądzie Teatrów Kontrapunkt w Szczecinie oraz nagrodę w kategorii „Najlepszy dramat” na  Festiwalu Boska Komedia.

Uchodzi za twórcę, który szuka własnego języka, bez ogladania się na teatralne mody. W swoich sztukach opowiada o człowieku w sytuacji granicznej, pyta o podstawowe sprawy, jak: miłość, spełnienie, wiara, odkupienie, granice wolnosci. Wyrosłem na Gogolu i Dostojewskim i jest w mojej mentalności coś, co nazywa się grzebaniem w ludzkiej duszy. To charakterystyczne dla Słowian. Polacy też to lubią" – mówił o sobie. Uważa, ze spektakl powinien być dla widza istotnym przeżyciem, wzbogacać go i oczyszczać.

W 2009 roku Wyrypajew wyreżyserował w Teatrze Na Woli. "Lipiec" - poetycki monolog mordercy, który wypowiada Karolina Gruszka. W 2010 roku wyreżyserował w Teatrze Narodowym "Tańiec Delhi" – rodzaj parodii współczesnego melodramatu rozpisanego na siedem jednoaktówek.

Jego najnowszą sztuka "Iluzje" mówi w nieoczywisty sposób o relacjach damsko-męskich, życiu i  złudzeniach na temat życia. Wyrypajew, pokazując małżeńskie układanki, stworzył opowieść pełną paradoksów.

Spektakl wyreżyseruje Agnieszka Glińska, na scenie zobaczymy Dorotę Landowską, Dominikę Ostałowską, Łukasza Lewandwoskiego i Krzysztofa Stroińskiego. Premiera odbędzie się 9. września 2011 roku w Teatrze Na Woli.

Iwan Wyrypajew i Karolina Gruszka pracują nad rosyjską premierą "Iluzji" w moskiewskim Teatrze Praktika.

Szymon Majewski
Materiały Teatru
25 sierpnia 2011

Książka tygodnia

Bauhaus - nauczanie/nowy człowiek
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
red. Małgorzata Leyko

Trailer tygodnia