Nowe miejsce dla sztuki niezależnej w internecie

Teatr Eldorado - to internetowa, niezależna, międzynarodowa, multidyscyplinarna scena cyfrowa w Warszawie.

To kosmopolityczny teatr odzwierciedlający rosnący potencjał Warszawy jako miasta wielokulturowego i międzynarodowego. Jest domem dla artystów rodzimych, zagranicznych, a także tych reprezentujących uchodźców i emigrantów.

To kosmopolityczny teatr odzwierciedlający rosnący potencjał Warszawy jako miasta wielokulturowego i międzynarodowego. Jest domem dla artystów rodzimych, zagranicznych, a także tych reprezentujących uchodźców i emigrantów.

Projekt TEATR ELDORADO został zainspirowany przez dwa wcześniej istniejące miejsca sztuki o tej samej nazwie: teatr żydowski mieszczący się Getcie Warszawskim oraz działający w Berlinie przed II wojną światową, kabaret gejowski.

Ten warszawski powstał w roku 1866 przy ulicy Długiej na Starym Mieście w Warszawie. Był to teatr żydowski, który grał zarówno w języku polskim, jak i jidysz, co było niezwykłe w tamtym czasie. Przez niektórych uważany jest za jeden z pierwszych warszawskich teatrów offowych. Krajową sławę zyskał dzięki prezentacjom wczesnych dzieł Gabrieli Zapolskiej. Podczas II Wojny Światowej był to pierwszy teatr działający w warszawskim getcie, którego zespół realizował ambitny repertuar aż do zlikwidowania getta w roku 1943.

Historia pierwotnego Eldorado niezmiernie nas inspiruje - mamy nadzieję utrzymać poziom, który wyznaczyła ta odważna tradycja. Mówi Paul Bargetto- dyrektor artystyczny inicjatywy. Otwierając nasz teatr - jedyny oddający wielonarodowość oraz multikulturowość kosmopolitycznej Warszawy - mamy nadzieję zachęcać do rozwoju ducha różnorodności, solidarności oraz tolerancji.

Scena Eldorado eksperymentuje z formami sztuki, takimi jak video art lub live-streaming, aby zgłębiać esencję łączności bez granic oraz solidarności w czasach pandemii. Jednym z celów Eldorado jest wsparcie realizacji projektów indywidualnych artystów- również tych, którzy chcą zaprezentować swoje projekty na tej wirtualnej scenie.

___

Repertuar Eldorado:

Anti-Ko Shuffle Revolution (Taniec)

Projekt powstał dzięki inspiracji tanecznym fenomenem na skalę światową, jakim jest tzw. Shuffle. Ten popularny klubowy styl taneczny przybrał rewolucyjną formę stając się swego rodzaju symbolem buntu, szczególnie w krajach, gdzie kobietom zabronione jest tańczyć - zwłaszcza w rejonach Bliskiego Wschodu. Video anonimowych kobiet narażających swoje życie tańcząc m.in. na terenie Iranu, stały się główną inspiracją dla tego projektu. W projekcie Anti-Korona Shuffle polscy tancerze tańca współczesnego, jak również choreografowie przygotowywać będą video tańca shuffle podczas społecznej izolacji - kwarantanny.

Sekrety u Grega (Serial komediowy)
Serial komediowy będący interakcją na żywo z widzem poprzez kontakt telefoniczny. Aktor Grzegorz Sierzputowski wciela się w postać inspirowaną prowadzącymi nocnych programów parapsychologicznych w telewizji EZO TV. W serialu tym Grzegorz jako samozwańcze spirytualistyczne guru odpowiada na pytania swoich widzów, oferując rady dotyczące problemów oglądających go na żywo odbiorców.

Projekcje LIVE w każdy piątek o 21.00
SzepTusia (Serial eksperymentalny)
Seria oparta o technikę ASMR dotycząca doświadczeń i podróży po wielu miejscach świata (ASMR jest fenomenem sensorycznym posiadającym licznych fanów oraz prezenterów na youtube). Praktykanci tej metody używają dźwięków oraz głosu do tworzenia przyjemnych w odbiorze treści pomagających ludziom osiągnąć stan rozluźnienia i relaksu, a nawet ułatwiających zaśnięcie. W naszej wersji, aktorka Marta Król połączy techniki ASMR z czytaniem performatywnym wybranych dzieł z literatury oraz filozofii, przenosząc widzów w miejsca, do których przez pandemię teraz nie mogliby się udać.

Nowe odcinki w każdą niedzielę o 20.00

Margret (Serial dramatyczny)
Serial dramatycznych oparty na historii oraz dokumentach niemieckiego biznesmena z 1970 roku, ukazujących jego romans z sekretarką. Projekt ten zainspirowany został przez wczesne prace francuskiej artystki konceptualnej Sophie Calle. Serial wyreżyseruje Paul Bargetto wraz z aktorami Teatru Trans-Atlantyk.

Teatrem Eldorado kieruje dyrektor artystyczny Paul Bargetto oraz dyrektor wykonawcza Marta Cienkowska. Za wizualizacje i video-art odpowiada Rafał Fórmaniak (VJ Majonez).

Jest to projekt Fundacji Teatru Trans-Atlantyk.

(-)
Materiał Teatru
23 maja 2020

Książka tygodnia

Jak przejąć kontrolę nad światem nie wychodząc z domu
Wydawnictwo Literackie
Dorota Masłowska

Trailer tygodnia