Nowe miejsce na kulturalnej mapie stolicy

Teatr WARSawy

Teatr WARSawy - prowadzony przez Teatr Konsekwentny - rozpocznie działalność 18 maja, podczas Nocy Muzeów. Instytucja, która ma być łączyć w sobie funkcje teatru i centrum kultury, zajmie budynek dawnego kina Wars.

Jak poinformowano na czwartkowej konferencji prasowej teatr uzyskał ponad 1,3 mln zł dofinansowania ze środków m.st. Warszawy na lata 2012-14.
Dyrektor naczelna Teatru Konsekwentnego Aldona Machnowska-Góra przypomniała, że scena ta istnieje już od 15 lat. - Realizowaliśmy swoje przedstawienia i projekty w Starej Prochowni, a w 2012 roku stworzyliśmy sceny w dawnej fabryce wódek Koneser. Od maja będziemy funkcjonować w dawnym kinie Wars na warszawskiej Starówce. Zrewitalizujemy je jako siedzibę teatru i centrum kultury - wyjaśniła.
Jak mówiła, Teatr WARSawy ma być centrum teatru nowoczesnego, miejscem otwartym na widza. Oprócz stałej działalność repertuarowej, produkcji premier, teatr chce tam prowadzić działalność edukacyjną i społeczną. Historyczna sala kinowa stanie się sceną teatralną, a we foyer teatru powstanie mała klubokawiarnia, która będzie miejscem spotkań, ale także galerią i sceną koncertową.
W 2013 roku Konsekwentny zaplanował realizacje pięciu premier, Letnie Warsztaty Artystyczne, edukacyjny projektu Akademiasz i społeczny projekt udostępniania spektakli osobom niewidomym i niesłyszącym.
Teatr WARSawa rozpocznie działalność 18 maja premierą spektaklu "Wstydźcie się żyć!" w reż. Adama Sajnuka. To kompilacja obszernych fragmentów dramatów Hanocha Levina. Sajnuk sięgnął po teksty "Szyc", "Jakobi i Leidental", "Krum", "Sprzedawcy gumek" i "Zimowy pogrzeb".
Na 25 maja zaplanowano premierę przedstawienia "Kontrabanda" również w reż. Sajnuka; spektakl powstał na podstawie "American Buffalo" Davida Mameta - amerykańskiego pisarza znanego jako autor dramatów "American Buffalo", "Glengarry Glen Ross", scenariuszy filmowych "Listonosz zawsze dzwoni dwa razy", "Nietykalni", ale również jako reżysera filmów "Wydział zabójstw" i "Skok".
22 czerwca odbędzie się premiera spektaklu "Wraki", wyreżyserowanego przez Agnieszkę Lipiec-Wróblewską; w dawnym kinie Wars prezentowane będą też spektakle Teatru Konsekwentnego dotychczas wystawiane w innych teatrach i miejscach np. "Zaklęte rewiry" wg powieści Henryka Worcella. Będą organizowane też wystawy, dyskusje.
Teatr Konsekwentny nie zostanie jednak na Rynku Nowego Miasta na stałe, docelowo w tym budynku ma się mieścić siedziba Teatru Kwadrat, który aktualnie ma siedzibę przy ul. Marszałkowskiej.
Konsekwentny prowadzi Aldona Machnowska-Góra, a prawie od początku istnienia grupy kierunek artystyczny wyznacza założyciel i lider teatru Adam Sajnuk.
W repertuarze teatru znajdują się m.in. spektakle "Kompleks Portnoya" na motywach książki Philipa Rotha, "Zbombardowani" Sary Kane, "Taśma" Stephena Belbera, "Wyrok śmierci na konia Faraona" Jerzego Janickiego oraz zagrany już prawie 1000 razy spektakl "Zaliczenie. Lekcja".

(-)
(PAP)
10 maja 2013

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia