Nowe opowieści o śląskich miastach

"Legendy" - chor. Kaya Kołodziejczyk - Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Taneczną adaptację książki "Nowe legendy miejskie. Śląsk", w choreografii Kai Kołodziejczyk, proponuje widzom od 10 roku życia Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark. Premiera 31 maja (sobota), godz. 18.00.

Pierwsza produkcja Teatru Rozbark, miejsca otwartego na taniec, sztukę współczesną i artystów. Na deskach Teatru zatańczą znakomici tancerze, pracujący pod okiem wybitnej choreografki Kai Kołodziejczyk. Dramaturgiem w projekcie jest Rafał Urbacki. Muzykę do spektaklu skomponowali Ania Brachaczek & Hrabia Fochmann (BiFF), a partnerem całego przedsięwzięcia jest Fundacja Moma Film. Scenografię wykonała Margaret Krawecka, a kostiumy - Paulina Plizga.

"Legendy" to spektakl inspirowany książką "Nowe legendy miejskie. Śląsk". Podsumowuje ona literacko-scenariuszowy etap projektu o tej samej nazwie, w którym wzięło udział blisko 1000 uczniów klas trzecich śląskich szkół podstawowych (z Bytomia, Katowic, Chorzowa, Zabrza, Rudy Śląskiej, Świętochłowic i Piekar Śląskich).

Napisane i zilustrowane przez dzieci i młodzież legendy - nowe opowieści o śląskich miastach, pozwalają spojrzeć na śląską przestrzeń przez pryzmat wrażliwości i wyobraźni młodych ludzi. I to właśnie ich wyobraźnia staje się podstawową inspiracją przedstawienia. Spektakl nawiązuje do wybranych przez choreografkę niesamowitych opowiadań zainspirowanych regionem Górnego Śląska (m.in. na nowo napisana historia osiedla Gwiazdy czy Spodka) i sytuacjami, jakie wydarzyły się lub wydarzyć się mogły na Śląsku.

Realizatorzy budują taneczną adaptację poszczególnych legend. Scena staje się miejscem, gdzie spotykają się bohaterowie barwnych opowiadań zasłyszanych w domu, w szkole lub wymyślonych przez dzieci. Na scenie wyląduje spodek, pojawią się kosmici, a duchy straszące w budynkach pokażą się w nowym wcieleniu. Taniec, muzyka, kolorowe kostiumy i scenografia przeniosą widza w świat dziecięcej wyobraźni. "Legendy" stają się zbiorem opowieści o współczesnej aglomeracji śląskiej. Zasłyszane historie, przytaczane anegdoty, pogłoski osiedlowe - wszystko to mogło zdarzyć się naprawdę ale czy się zdarzyło?

Spektakl przeznaczony jest dla widzów w wieku od 10 lat.

(-)
Materiał Teatru
20 maja 2014

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...