Nowohucka świętość

"Ballada o Noweh Hucie" - reż. Piotr Waligórski - Teatr Ludowy

6 lutego Teatr Ludowy zaprasza na prapremierę "Ballady o Nowej Hucie" Piotra Waligórskiego na podstawie książek: Lidii Amejko "Żywoty świętych osiedlowych" i Hanny Sokołowskiej "Kosa czyli ballada kryminalna o Nowej Hucie".

Nowa Huta posiada genius loci, który inspiruje twórców. Co rusz powstają o niej filmy, książki czy wreszcie spektakle. Jej siermiężny urok uwiódł już niejednego. Ostatnim z nich był Piotr Waligórski, który na scenie Teatru Ludowego przygotował "Balladę o Nowej Hucie", mitologizując powszednią historię najmłodszej z dzielnic Krakowa i jednocześnie przywołując z pozoru szare, ale jakże barwne w swojej istocie rozśpiewane lata 70.

Nad głową filozofującego robotnika z Nowej Huty rozbrzmiewa energetyczny "Walentyna twist" Filipinek czy "Kwiat jednej nocy" Alibabek - przeboje, które przed laty zwykła śpiewać cała sala! Wierzymy, że i teraz wspomogą Państwo aktorów idących "Piechota do lata" w ślad za zespołem BAJM czy pytających z Czerwonymi Gitarami "Powiedz stary gdzieś ty był?". Tym bardziej, że śpiewać będą na żywo Marta Bizoń, Iwona Sitkowska, Jan Nosal, Mikołaj Chroboczek.

Ta śpiewająco opowiedziana historia Nowej Huty utrzymana jest w duchu komedii Stanisława Barei, jak "Alternatywy 4", doprawiona nutką absurdu, dyskretnym wątkiem kryminalnym i podniesiona na piedestał świętości, "nowohuckiej świętości", bo Pan Bóg wybrał sobie Nową Hutę, jako idealne miejsce, żeby się ludziom ukazać po raz ostatni

(-)
Materiał Teatru
6 lutego 2015
Teatry
Teatr Ludowy

Książka tygodnia

Banksy
Wydawnictwo ARKADY
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia