Nowy dyrektor nowej opery

Opera i Filharmonia Podlaska dla Roberto Skolmowskiego

Roberto Skolmowski, dyrektor naczelny i artystyczny Wrocławskiego Teatru Lalek, obejmie stanowisko dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Ta, będąca już niemal na ukończeniu, najbardziej innowacyjna scena muzyczna i teatralna w Polsce, prowadzona będzie pod jego "batutą" od 1 sierpnia 2011 roku.

Objęcie sceny Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku przez obecnego dyrektora naczelnego i artystycznego Wrocławskiego Teatru Lalek nie powinno być zaskoczeniem w środowisku artystycznym, mając na uwadze dotychczasowe dokonania Roberta Skolmowskiego, jak i szczególnie mu bliską reżyserię operową.

W ciągu dwudziestu czterech lat swojej pracy artystycznej Roberto Skolmowski – reżyser teatralny i scenarzysta, autor musicali, operetek, komedii muzycznych oraz inscenizowanych koncertów – zasłynął również oryginalnymi realizacjami widowisk operowych. Od czasu swojego debiutu w 1987 roku w Operze Bytomskiej (Rigoletto G. Verdiego) zrealizował blisko siedemdziesiąt produkcji, wśród których znalazły się Aida, Carmen, Carmina Burana, Nabucco, Otello, Traviata, Trubadur. Nadzorował artystycznie Operę Wrocławską. Współpracował z Operą Nova w Bydgoszczy oraz z Teatrem Wielkim w Poznaniu.

Z chwilą, gdy Roberto Skolmowski objął swoim kierownictwem Wrocławski Teatr Lalek, WTL zaczął tętnić nowym życiem. Dyrektor zaczął realizować swoje – uważane często za bardzo odważne – plany artystyczne związane z rozwojem instytucji. Mieszkający od 2007 roku we Wrocławiu artysta, dokonał w WTL swoistego przełomu. Podwoił liczbę granych we Wrocławskim Teatrze Lalek przedstawień i liczbę corocznie odwiedzających jego Teatr widzów.
W pejzaż miasta już na stałe wpisała się, powstała z pomysłu Roberta Skolmowskiego, ruchoma scena Bajkobusu, ciesząca się ogromnym uznaniem mieszkańców Wrocławia, a także trzy inne przestrzenie teatralno-widowiskowe poza siedzibą WTL, które, jak pokazał czas, okazały się niezwykle ciekawe dla widzów – Scena Letnia w Ogrodzie Staromiejskim, Miejski Ogród Zoologiczny we Wrocławiu, Centrum Handlowe Renoma i Wrocławski Park Wodny. W stosunkowo krótkim czasie, zaledwie w ciągu czterech lat swojego kierowania instytucją, poszerzył ramy, w jakich niezmiennie umieszczane są sceny wielu teatrów lalkowych w kraju. Dzięki stworzonej z inicjatywy Roberta Skolmowskiego Scenie Nova przeznaczonej dla dorosłych, Wrocławski Teatr Lalek przestał być instytucją skierowaną jedynie do najmłodszego widza. W repertuarze WTL znajduje się obecnie 20 tytułów spektakli lalkowych i 7 tytułów dla dorosłej publiczności.

Niemal czterdziestoma premierami zrealizowanymi we współpracy z najwybitniejszymi artystami teatru w kraju – reżyserami, muzykami, aktorami, a także przy aktywnym współudziale wielu znaczących instytucji kulturalnych, Roberto Skolmowski przeobraził zastany przez siebie Teatr w jedno z najważniejszych ognisk życia teatralnego, kulturalnego i edukacyjnego miasta. Pokazał, że w krajobrazie miasta Teatr może być tak samo ważny dla widza, jak i dla aktora.

Decyzją marszałka województwa podlaskiego Jarosława Dworzańskiego i ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego, Roberto Skolmowski już w sierpniu 2011 roku obejmie stanowisko dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej. Budowa nowego gmachu opery  zostanie ukończona najprawdopodobniej we wrześniu 2012 roku i połączona z inauguracją nowego sezonu artystycznego.

Joanna Gdowska
Dziennik Teatralny
30 maja 2011

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia