Nowy dyrektor rzeszowskiego teatru - Jan Nowara

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

Jan Nowara będzie ponownie dyrektorem Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Na to stanowisko rekomendowała go komisja konkursowa. Na jednym z najbliższych posiedzeń zarząd województwa ma podjąć decyzję o powołaniu nowego dyrektora.

- Komisja miała do wyboru w sumie sześciu kandydatów. Oprócz Nowary w konkursie wystartowali także Jacek Bunsch, Andrzej Chichłowski, Adam Sroka, Łukasz Pijewski i Waldemar Matuszewski. W głosowaniu taką samą liczbą głosów otrzymał Waldemar Matuszewski, przy powtórnym głosowaniu wynik był podobny. W takiej sytuacji decydujący był głos przewodniczącego komisji - poinformował PAP we wtorek rzecznik urzędu marszałkowskiego Tomasz Leyko.

Nowara był już dyrektorem rzeszowskiego teatru. Ze stanowiska został odwołany w 2003 r. przez ówczesny zarząd województwa. Powodem było zadłużenie teatru, jakie powstało w czasie jego rządzenia.

Jak poinformował Leyko, w czasie konkursu Nowara odniósł się do informacji dotyczących okresu, w którym pełnił funkcję dyrektora rzeszowskiego teatru.

- Złożył oświadczenie, w którym wyjaśnił, że nie został ukarany przez rzecznika dyscypliny finansów publicznych. Rzecznik badał sprawę w 2003 roku po odejściu Nowary z funkcji dyrektora teatru. Rzecznik odmówił wniesienia wniosku o ukaranie go ze względu na brak znamion czynu zabronionego - podkreślił Leyko.

Nowara w przeszłości był także m.in. dyrektorem oddziału TVP w Opolu oraz dyrektorem teatru w Kaliszu.

W skład komisji, która wybierała dyrektora teatru wchodzili m.in. trzej przedstawiciele województwa podkarpackiego, dwaj ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego oraz dwaj reprezentanci związków zawodowych, działających w rzeszowskim teatrze.

Poprzedni dyrektor teatru w Rzeszowie Remigiusz Caban został zwolniony w grudniu ub.r. przez obecny zarząd województwa. Powodem odwołania go ze stanowiska było m.in. złamanie regulaminu teatru oraz zaniedbania w finansach placówki.

(-)
(PAP)
26 marca 2014

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...