Nowy dyrektor w Białymstoku

Piotr Półtorak nowym dyrektorem Teatru Dramatycznego w Białymstoku

Piotr Półtorak, aktor Teatru Dramatycznego w Białymstoku, został nowym dyrektorem tej placówki - we wtorek podpisał umowę z władzami województwa. Półtorak będzie pełnił tę funkcję od 1 stycznia 2017 r. przez trzy sezony artystyczne.

Teatr Dramatyczny jest placówką samorządu województwa podlaskiego. Konkurs na dyrektora teatru został ogłoszony kilka miesięcy temu, bo wygasała umowa z dotychczasową dyrektorką Agnieszką Korytkowską-Mazur; wygrał go Półtorak.

Kiedy do zarządu województwa zaczęły napływać skargi na przebieg konkursu, anulowano jego wyniki oraz ogłoszono nowy. Ostatecznie do niego nie doszło - najpierw wojewoda podlaski unieważnił uchwałę w tej sprawie, a potem sąd administracyjny oddalił skargę władz samorządowych na to rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody. Wtedy zarząd województwa zdecydował, że nie będzie odwoływał się do NSA i uzna wybór Półtoraka na dyrektora.

We wtorek strony podpisały umowę. Półtorak stanowisko dyrektora obejmie od 1 stycznia na trzy sezony artystyczne (do września 2019 r.). W umowie - jak informuje zarząd - znalazły się zapisy m.in. o zwiększeniu w przyszłym roku liczby widzów do 38 tys. (o 2 tys. więcej niż w 2016 r.), a także przygotowaniu co najmniej pięciu premier i zagraniu ponad 270 przedstawień rocznie.

Jak powiedział PAP Półtorak, w swoim programie chce postawić na klasykę. Dlatego też wśród planów na najbliższy rok znalazła się m.in. realizacja "Balladyny" i "Królewny Śnieżki". Dyrektor zamierza kontynuować też nawiązaną przez poprzednią dyrektorkę teatru współpracę z teatrami z Białorusi i Mołdawii.

(-)
Kurier PAP
21 grudnia 2016
Portrety
Piotr Półtorak

Książka tygodnia

Tamara Łempicka. Sztuka i skandal
Wydawnictwo Marginesy
Laura Claridge

Trailer tygodnia

12. Festiwal Sztuk Alt...
Paweł Wrona
Odkrywanie świata sztuk alternatywnyc...