Nowy festiwal teatrów lalkowych

1. Festiwal małych Prapremier

Pragniemy Państwa gorąco zaprosić do udziału w wyjątkowym na tle polskich festiwali wydarzeniu. Zapraszamy na pierwszą edycję Festiwalu małych Prapremier - pierwszego festiwalu w Polsce prezentującego wyłącznie spektakle prapremierowe teatrów lalkowych, skierowane do publiczności dziecięcej i młodzieżowej - który odbędzie się w dniach 17-21 września 2013 r. w Wałbrzychu

Podczas Festiwalu zaprezentujemy najciekawsze, starannie wyselekcjonowane prapremiery polskich teatrów lalkowych. Wśród nich znajdą się: "Świat Garmanna" Teatru "Baj" w Warszawie, "Wąż" Wrocławskiego Teatru Lalek, "Bleee" Teatru "Maska" w Rzeszowie, "Tajemnica kina" Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku, "Lenka" Białostockiego Teatru Lalek, "Nieznośka i kmieć" lalkowej Sceny Fraszka Teatru Powszechnego im. J. Kochanowskiego w Radomiu. Dla najnajmłodszych LALE.Teatr zagra wielokrotnie nagradzane "Podłogowo". Nie zabraknie także propozycji dla starszej młodzieży, o której niezapomniane wrażenia zadba z pewnością Teatr "Pinokio" w Łodzi, prezentując doceniony już spektakl "Balladyny i romanse".

Spektakle konkursowe oceniać będzie Jury profesjonalne pod przewodnictwem dr. hab. Marka Waszkiela, które przyzna nagrody:

- Grand Prix - za najlepsze przedstawienie,

- Nagrodę Prezydenta Miasta Wałbrzycha,

- za reżyserię,

- za scenografię,

- za muzykę,

- za kreacje aktorskie,

oraz Jury dziecięce, które przyzna nagrodę w kategorii "najlepsze przedstawienie". Dodatkową nagrodę przyznają "Wnętrza Daniela" za "najlepszy design" na scenie.

Ważnym elementem Festiwalu będą także czytania współczesnej dramaturgii: "Odkręć się, Marcelka" Piotra Rowickiego i "Dziób w dziób" Maliny Prześlugi, oraz wystawa lalek i elementów scenografii z dorobku artystycznego Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu. Nie obędzie się bez spotkań, wykładu Marka Waszkiela oraz dyskusji panelowych z udziałem twórców, teoretyków i publiczności, które mają przyczynić się do integracji środowisk teatralnych z widzami oraz pogłębić wiedzę odbiorców o współczesnych trendach w teatrze.

Organizatorem Festiwalu małych Prapremier jest Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Wałbrzych. Patronat honorowy objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydent Miasta Wałbrzycha.

Marlena Jasińska-Denst

Koordynator merytoryczny

I Festiwalu małych Prapremier

(-)
Materiał Festiwalu
24 sierpnia 2013

Książka tygodnia

Rzecz w teatrze Jana Klaty
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Michalina Lubaszewska

Trailer tygodnia