Nowy język teatralny, aktualne pytania

"Irańska konferencja" - reż. Iwan Wyrypajew - Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy

Znakomici aktorzy, nowy język teatralny, aktualne pytania. Prapremiera "Irańskiej konferencji" Iwana Wyrypajewa 14 września na Scenie na Woli Teatru Dramatycznego w Warszawie.

Iwan Wyrypajew, przez "The New York Timesa" nazwany najbardziej obiecującym dramatopisarzem Europy, wielokrotnie podejmował tzw. "trudne tematy", nieodmiennie traktując je jako punkt wyjścia do rozmowy o niejednoznaczności świata XXI wieku. Jego znakiem rozpoznawczym jest połączenie dużej dawki humoru i inteligentnej ironii z ważkimi pytaniami i diagnozami współczesności. Widzowie pokochali go za przedstawienia, w których śmiech oraz zaduma harmonijnie się przeplatają. Wyrypajew, znany z oszczędnych, ascetycznych inscenizacji, w swoim najnowszym spektaklu, "Irańskiej konferencji", wyraźnie kontynuuje eksperyment z językiem teatru i proponuje nowy sposób komunikacji z widzami. Najnowsze przedstawienie ma formę międzynarodowej konferencji naukowej.

Wyrypajew deklaruje: nie oceniam swoich bohaterów, słucham ich i zastanawiam się, czy i w jaki sposób oni słyszą siebie. Zapraszam widzów do debaty o komunikacji, rozwoju i duchowości w XXI wieku.

W "Irańskiej konferencji" cenieni aktorzy, m.in. Agata Buzek, Patrycja Soliman czy Juliusz Chrząstowski, Redbad Klynstra i Mariusz Zaniewski, wcielają się w uczestników odbywającej się w Kopenhadze konferencji naukowej poświęconej sytuacji Iranu. Naukowcy, dziennikarze, działacze społeczni, przedstawiciele władz, duchowni oraz irańska poetka, która po 20 latach spędzonych w areszcie domowym opuściła ojczyznę, spotykają się, aby na przykładzie Iranu rozmawiać o tym, czy i na jakich zasadach mogą się porozumieć ludzie wychowani w odmiennych tradycjach religijnych i społecznych. Duchowość i rozwój wewnętrzny, relacje między wiedzą i wiarą, rozumienie wolności, różnica między wiedzą a informacją - w ich wypowiedziach i polemikach odbija się wiele dylematów, z którymi mierzymy się w życiu codziennym. Sztuka jest intymnym dialogiem o otaczającym nas świecie i o nas samych.

Jak mówi autor: Iran i jego religia jest pretekstem do powiedzenia czegoś o nas wszystkich - czy umiemy ze sobą rozmawiać? Czym jest dla nas rozwój i postęp?

Dla Iwana Wyrypajewa inspiracją do napisania "Irańskiej konferencji" były kontakty ze środowiskiem uniwersyteckim na Uniwersytecie Stanforda, które zaprosiło go do debaty o wyzwaniach, problemach i diagnozach dotyczących życia społecznego w dobie błyskawicznego rozwoju technologii.

Prapremiera "Irańskiej konferencji" odbędzie się w piątek 14 września na Scenie na Woli Teatru Dramatycznego. Bilety na kolejne spektakle będą niebawem dostępne online: www.teatrdramatyczny.pl

(-)
Materiał Teatru
8 sierpnia 2018
Portrety
Ivan Wyrypajew

Książka tygodnia

Sztuka aktorska Aleksandry Śląskiej
Uniwersytet Gdański
Marta Cebera

Trailer tygodnia