Nowy program "Śląska"

Program poświęcony Kilarowi i Hadynie

Nowy program Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" został poświęcony dwóm artystom, którzy przez lata byli z nim związani - kompozytorowi Wojciechowi Kilarowi i założycielowi zespołu Stanisławowi Hadynie. Premiera odbędzie się 2 grudnia w Rybniku.

- Połączenie tych dwóch wielkich nazwisk w jednym programie nie jest przypadkowe. Twórcza współpraca Kilara i Hadyny rozpoczęła się w latach 60. ubiegłego wieku. Ich dzieła należą do największych przebojów zespołu - poinformowała rzeczniczka "Śląska" Agnieszka Kukuła.

Na premierowy program, który zostanie zaprezentowany w Rybnickim Centrum Kultury, składają się dwie części. Pierwsza jest poświęcona Wojciechowi Kilarowi (1932-2013), który skomponował i opracował na potrzeby zespołu kilkadziesiąt utworów. Chór, balet i orkiestra zaprezentują m.in. "Polonez powitalny" do muzyki Kilara, pieśni ludowe w jego opracowaniu oraz tańce m.in. do "Harnasiów i zbójników" czy do "Suity tańców żywieckich".

W drugiej części programu - dedykowanej założycielowi "Śląska" Stanisławowi Hadynie (1919-1999) zespół zaprezentuje utwory niezmiennie cieszące się popularnością publiczności m.in. "Trojaka", "Karolinkę", "Gąski", "Szła dzieweczka", "Hej, te nasze góry" czy "Słoneczko wyszło". Opracowania Hadyny stanowią podstawę repertuaru zespołu.

- Wojciech Kilar wielokrotnie podkreślał, że bez twórczości Stanisława Hadyny i epizodu współpracy ze "Śląskiem" nie powstałyby jego największe, inspirowane folklorem dzieła - "Krzesany", "Orawa" i "Siwa mgła" - dodała Kukuła.

Zespół niejednokrotnie występował z programem opartym na muzyce Kilara, a w 2010 r. nagrał płytę "Kilar - Pieśni i Tańce Górnego Śląska, Zagłębia Dąbrowskiego oraz Górali Beskidu Żywieckiego".

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny powstał w 1953 roku. Jego założycielem i dyrektorem artystycznym był Stanisław Hadyna. Pierwszy koncert zespołu odbył się w październiku 1954 r. w Teatrze Śląskim w Katowicach.

Zespół stara się prezentować wielokulturowy folklor śląski, chociaż w jego repertuarze znajdują się również inne polskie pieśni i tańce. "Śląsk" koncertował m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i w wielu krajach europejskich. Jednym z jego ostatnich międzynarodowych projektów była współpraca z norweskim zespołem "Strilaringen" z Lindas, w ramach której odbyły się wspólne koncerty i warsztaty artystyczne.

W 2014 r. zakończyła się przebudowa siedziby zespołu, która znajduje się w klasycystycznym zespole parkowo-pałacowym w Koszęcinie. Jej łączny koszt to blisko 50 mln zł.

(-)
(PAP)
2 grudnia 2014
Portrety
Wojciech Kilar

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia

11. Międzynarodowy Fes...
Wiesław Czołpiński
To będzie twórcze spotkanie młodych l...