Nowy sezon czas zacząć

nowy sezon w Teatrze Powszechnym w Radomiu

W najbliższym czasie w teatralnym Radomiu będzie się naprawdę sporo działo! Na nadchodzące miesiące przygotowano wiele ciekawych propozycji, które z całą pewnością zachęcą Radomian do wizyty na Placu Jagiellońskim. W tym sezonie Teatr dołożył starań, żeby okazji ku temu nie zabrakło. Dotychczasową ofertę wzbogacono o nowe tytuły. Rozpoczęcie całkiem niewinne - od klasyki..."

Aleksander Fredro
"Zemsta"
reżyseria Krzysztof Babicki
premiera: 17 września - Duża Scena (inauguracja sezonu)


Kłótnia o mur, walka o zamek, spór o miedzę. Niekończące się swary o to, kto ma rację. Sąsiedzka wojna dla zasady. Nieważne po czyjej stronie jest słuszność, ważne czyje będzie na wierzchu. Skąd my to znamy? Z literatury, filmu... i oczywiście z autopsji.

Brawurowa realizacja znakomitej klasycznej komedii. Barwni bohaterowie. Finezyjny, celny dowcip. Piękny wiersz. Popisowe role aktorskie. I spotkanie z naszymi narodowymi przywarami, które rozśmieszają do łez. I nie zmieniają się od wieków...

PREMIERA 17 września – duże scena

Michael Frayn
"Czego nie widać"
reżyseria Tomasz Dutkiewicz 


Sztuka ta powinna mieć właściwie dwa tytuły: „Co widać” i „Czego nie widać’, bo tym razem wyjątkowo oglądamy to samo przedstawienie z dwóch stron – od kulis i z widowni. Jak się nietrudno domyślić, to co dzieje się za kulisami, czyli właśnie to, czego nie widać, jest nie mniej ciekawym „przedstawieniem”. Szalone tempo, arcyśmieszne sytuacje i świetne dialogi tworzą tę superfarsę. Kilkadziesiąt minut wyborowej zabawy macie Państwo jak w banku!

PREMIERA - 8 października – duża scena

Patrick Süskind
"Kontrabasista"
reżyseria Zbigniew Rybka, w tytułowej roli Michał Górski


Niewielkich rozmiarów dźwiękoszczelny pokój. Właśnie w nim słuchając muzyki i ćwicząc spędza większą część swojego czasu 35-letni muzyk. Anonimowy artysta zasiadający w ostatnim rzędzie orkiestry.

„Kontrabasista” to na pozór zabawna sztuka o muzyce i muzykach. W istocie zaś - poruszająca opowieść o rozpaczliwej, dławiącej ludzkiej samotności. O życiu przepełnionym pragnieniem akceptacji i uznania, pełnym kompleksów i niespełnionych marzeń. Trochę śmiesznym, trochę smutnym... Prawdziwym.

PREMIERA 15 października – scena kameralna

* * *

To nasze najbliższe premiery, spośród kilkunastu, zaplanowanych na nadchodzące miesiące… Nie zapomnieliśmy – co oczywiste – o naszych milusińskich. Dla nich już w październiku całkowicie nowa bajka na lalkowej Scenie Fraszka. Tym razem będzie to:

Marta Guśniowska
"Nieznośka i Kmieć"
reżyseria Petr Nosalek 


Za górami, za lasami żyje sobie bardzo kapryśna Królewna, która nigdy się nie uśmiecha, niczego i nikogo nie lubi. Tymczasem królestwo, w którym mieszka przeżywa kryzys, ponieważ z powodu braku baraniny nie nakarmiony pozostaje Smok. Czy odnajdzie się śmiałek, który zechce zmierzyć się z bestią i poślubić nieznośną córkę Króla?

Na to pytanie odpowiedzi dostarczy najnowsza propozycja lalkowej Sceny Fraszka „Nieznośka i Kmieć”. Sympatyczny, pełen humoru spektakl, który uczy i bawi.
października godz. 13.00 - PRAPREMIERA

* * *

W nowym sezonie na scenę powrócą oczywiście także znane już Państwu i lubiane przez Was przedstawienia… We wrześniu zapraszamy na:

Geraldine Aron
"Mój boski rozwód"
reżyseria Zbigniew Rybka, w roli Angeli: Izabela Brejtkop-Frączek


Chcecie znać receptę na to, jak zmienić gorzką pigułkę rozstania w boski początek nowego, pełnego radości życia? Jak walczyć z samotnością i nieuchronnym wpływem praw grawitacji na pewne części ciała?

Na te i inne pytania znajdziecie Państwo odpowiedź w przezabawnej komedii o życiu po rozwodzie.

Zapraszamy: 10 – 11 września godz. 19.00 

Teresa Opoka
"Uliczna ballada"
reżyseria i scenografia Andrzej Sadowski 


„Przeszłość wcale nie odeszła ani nie umarła. Przeszłość jest teraźniejszością” – mówi jeden z bohaterów „Ulicznej ballady”, w której historia nieustannie splata się z teraźniejszością. Wpływa na nią, motywuje, objaśnia…

Akcja sztuki Teresy Opoki, autorki związanej z Ziemią Radomską, rozgrywa się współcześnie, w Radomiu - w miejscach, które dobrze znamy. Opowieść nawiązuje do wypadków radomskich z 1976 r.

Zapraszamy: 17, 18 września godz. 18.00 

Ray Cooney
"Mayday"
reżyseria Andrzej Zaorski


Niezwykłe zbiegi okoliczności, dwie kochające żony, homoseksualista i w dodatku dwóch inspektorów policji - to za dużo, nawet jak na radomskiego taksówkarza. Jak poradzi sobie Jan Kowalski? Takiej dawki humoru nie można przegapić!

Zapraszamy: 23, 24, 25 września godz. 18.00, 22, 23 października godz. 18.00 

Martin McDonagh
"Jednoręki ze Spokane" 
reżyseria Katarzyna Deszcz


Akcja rozgrywa się w małym, odciętym od świata hotelu przy jednej z amerykańskich autostrad. Tu poznajemy jednorękiego Carmichaela, który obsesyjnie szuka swojej utraconej w młodości lewej ręki. Do czego potrzebna mu ta ręka - nie wiadomo… Wiadomo jednak, że zrobi wszystko, by ją odzyskać.

Przewrotna, trzymająca w napięciu akcja, mnóstwo czarnego humoru plus cztery popisowe aktorskie role… I jeszcze coś: przydadzą się Państwu mocne nerwy, bo na scenie będzie się działo!

Zapraszamy: 23, 24, 25 września godz. 18.00, 21, 22, 23 października godz. 18.00 

Kabaret Wzięty 
"Pro publico betono" 
reżyseria Jarosław Rabenda


Jak wygląda życie mieszkańców przeciętnego polskiego bloku widziane oczami twórców Kabaretu Wziętego? PRO-mile, PRO-kreacja i PRO-kurator... I oczywiście - TELEWIZJA, przy której przeciętny Polak spędza najwięcej czasu. W programie "Pro publico betono" zaglądamy do głów, sumień i pod kołdry! Nie ma żadnych zakazanych tematów, jest - świetna zabawa. Przekonajcie się sami!

Zapraszamy: 30 września godz. 19.00, 1, 2 października godz. 19.00 

* * *

… A maluchy – jak zawsze - znajdą coś dla siebie na Scenie Fraszka…

Marta Guśniowska
"Kopciuszek"
reżyseria Petr Nosalek


Opowieść o biednej sierocie, która dzięki czarom dobrej wróżki trafia na królewski bal. Mądre, dowcipne, barwne przedstawienie z piosenkami i pięknymi lalkami, wyreżyserowany jednego z najbardziej uznanych i utytułowanych twórców teatru dla dzieci.

Zapraszamy: 22, 23, 27, 28 września godz. 10.00, 25 września godz. 13.00, 29 września godz. 10.00 i 12.00 

"Nowy sezon czas zacząć! Najserdeczniej zapraszamy do Teatru Powszechnego! Bądźcie Państwo z nami!"

(-)
Materiały Teatru
7 września 2011

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...