Nowy sezon otworzy premiera „Petardy"

15-lecie Teatru Kamienica w Warszawie

Siła marzenia oraz wytrwałość w dążeniu do celu śp. Emiliana Kamińskiego sprawiły, że warszawski Teatr Kamienica, mający siedzibę w ponad stuletniej kamienicy, bawi i wzrusza widzów z całej Polski już od 15 lat. Jubileusz, który przypada na marzec 2024, teatr będzie świętować przez cały sezon. Z tej okazji, dla swoich fanów, przygotowuje wiele teatralnych niespodzianek. Pierwszą z nich będzie premiera spektaklu „Petarda", która odbędzie się już 21 września 2023 r.

Sztuka otwierająca jubileuszowy sezon, to przezabawna farsa autorstwa Izabeli Łaszczuk w reżyserii, mistrza gatunku, Jerzego Bończaka. Spektakl bawi do łez, ale jednocześnie niesie pewną naukę, ukazuje, że nie ma takiej trudnej sytuacji w życiu, z której przy odrobinie sprytu nie dałoby się wybrnąć.

- Wyjątkowość tej sztuki polega m.in. na tym, że jest napisana przez polską autorkę i przedstawia cudownie absurdalne zamieszanie, jakie tylko my, Polacy potrafimy stworzyć w życiu codziennym i uczuciowym. Dzięki temu każdy może zobaczyć swoje wady i zalety w krzywym zwierciadle komedii – zapowiada Producent spektaklu i jedna z aktorek, Andżelika Piechowiak.

Na scenie będzie można zobaczyć: Robert Rozmus/Tomasz Schimschiner, Dominika Kryszczyńska/Paulina Lasota, Anna Jarosik/Andżelika Piechowiak, Andrzej Deskur/Jacek Kopczyński, Anna Korcz/Justyna Sieńczyłło, Marek Kaliszuk/Lesław Żurek.

- „Petarda" to wybuchowa mieszanka świetnych dialogów, wystrzałowego, szampańskiego poczucia humoru oraz barwnych osobowości – podsumowuje aktorka.

O czym opowiada spektakl? O lawinie nieoczekiwanych zdarzeń, które przytrafiają się Romanowi w sylwestrową noc, a także o kłopotliwych gościach, którzy go nawiedzają i przerywają jego namiętny, romantyczny wieczór z kochanką.

Scena Emiliana – Nowe otwarcie!

- „Zapalać słońce" to hasło mojego Męża, które do tej pory przyświecało naszemu Teatrowi i chciałabym aby nadal tak zostało, gdyż dla nas to Widz jest najważniejszy. Ten szczególny, jubileuszowy czas pełen będzie nie tylko nowych premier, ale również wspomnień o Emilianie. Jego pamięci dedykujemy każde z wydarzeń tego sezonu, a także scenę, która dała początek Teatrowi Kamienica – komentuje Dyrektor Naczelny i Artystyczny Teatru Kamienica, Justyna Sieńczyłło.

Aby uczcić pamięć Emiliana Kamińskiego – wizjonera i konstruktora Teatru Kamienica – pierwsza scena teatru, która zapoczątkowała jego działalność poświęcona zostanie swemu Twórcy. Będzie można znaleźć tu liczne pamiątki po Mistrzu, jego zdjęcia i portrety, dyplomy i nagrody, a także przedmioty, które były dla Niego ważne.

Początek Teatru Kamienica, to mała scenka znajdująca się na parterze. Tam grane były pierwsze spektakle, które zaskakiwały nowoczesną formą będąc jednocześnie hołdem złożonym historii. „Ordonka z Kamienicy", „Piękne Panie i Panowie", Mój Dzikus" to jedne z pierwszych inscenizacji tu powstałych. Przez ponad rok działalności teatru, funkcjonowała tylko ta jedna scena, w międzyczasie w piwnicach trwała budowa dużej sceny – dziś Scena Orla.

(-)
Teatr Kamienica w Warszawie
5 września 2023
Portrety
Jerzy Bończak

Książka tygodnia

Aurora 2023. Sztuki finałowe/final list
Miejski Dom Kultury i Teatr Polski w Bydgoszczy
pod redakcją Davita Gabuni, Julii Holewińskiej, Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej

Trailer tygodnia

Czarna Maska
Georg Zlabinger
Krzysztof Penderecki - „Czarna Maska”...