Nowy sezon u Fredry

Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieznie

O najbliższych planach artystycznych Teatru Fredry w Gnieźnie mówili na spotkaniu z mediami jego dyrektor Joanna Nowak oraz kierownik artystyczny Łukasz Gajdzis. Teatr wznawia działalność po wakacyjnej przerwie już 18 września premierą „Pinokia”. Nowy tekst na motywach powieści Carla Collodiego napisała Malina Prześluga, reżyseruje Robert Drobniuch, a na scenie debiutuje grupa świeżo upieczonych absolwentów łódzkiej Filmówki.

Końcówka roku 2014 to czas rezydencji artystycznych . Pierwszy projekt powstanie przy współpracy ze Stowarzyszeniem Edukacyjnym MCA, w ramach projektu 5 Zmysłów eMotion, a jego zwieńczeniem będzie spektakl z udziałem aktorów niepełnosprawnych . Tekst sztuki napisze Artur Pałyga, przedstawienie wyreżyseruje Rafał Urbacki, a oprawą plastyczną zajmie się rezydent – artysta z Ukrainy. Premiera pod koniec listopada.

Zaś w grudniu Teatr zaprezentuje efekty pracy rezydentów z Brazylii ( to efekt umowy zawartej przez Teatr Fredry ze szkołą teatralną w Säo Paulo), którzy wspólnie z gnieźnieńskimi aktorami przedstawią polską prapremierę dramatu czeskiego autora Romana Sikory „Spowiedź masochisty", w przekładzie Małgorzaty Sikorskiej Miszczuk i Elżbiety Zimnej.

W drugiej połowie sezonu Łukasz Gajdzis zrealizuje kolejną polską prapremierę – tym razem będzie to sztuka znakomitego francuskiego dramaturga Joëla Pommerata, natomiast Piotr Kruszczyński opowie o Gnieźnie językiem „Naszego miasta" Thorntona Wildera.

Teatr Fredry rusza też w Polskę. W wrześniu pokaże „Pinokia" w Centrum Kultury Fabryka Emocji w Pile, a w październiku na XIV Festiwalu Dramaturgii Współczesnej Rzeczywistość przedstawiona w Zabrzu pokaże „Most nad doliną" Jánosa Háya.

 

(-)
Materiał Teatru
12 września 2014

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia