Nowy sezon u lalkarzy

Białostocki Teatr Lalek zaprasza

Jak powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej dyrektor teatru Jacek Malinowski, pierwsze premiery zaplanowane są na koniec września. Przedstawienia pokazywane będą w ramach festiwalu "Wschód kultury - Inny wymiar", który odbędzie się w Białymstoku w dniach 26-29 września.

Wśród spektakli - "Jaśniepanienka", którą reżyseruje Oleg Żiugżda. Przedstawienie powstało na podstawie tekstu rosyjskiej dramatopisarki Niny Sadur, a temat spektaklu "dotyka rozważań na temat metafizycznego i racjonalnego postrzegania rzeczywistości" - powiedział Malinowski. Dodał, że w dzisiejszym zmechanizowanym i skomputeryzowanym świecie, pytanie o duchowość jest zasadne.

Drugą propozycją Białostockiego Teatru Lalek (BTL) jest spektakl "Taxi Podlasie" zrealizowany we współpracy z Teatrem Kolegtyw. Widzowie zostaną zaproszeni w podróż po mieście specjalnym autobusem. Podczas niej będą pokazywane krótkie etiudy aktorskie i taneczne. Inspiracją do etiud były teksty pisarzy związanych z regionem, to teksty m.in. Ignacego Karpowicza, Wiesława Kazanecki czy Krzysztofa Gedroycia.

W grudniu natomiast przygotowana zostanie premiera na nowej scenie marionetkowej teatru. Malinowski powiedział, że scena przyjechała ze Szwecji i jest jedyną marionetkową sceną w kraju. Jego zdaniem, pozwoli ona teatrowi rozszerzyć swoją działalność. Uważa też, że będzie to ciekawa propozycja dla dzieci i dorosłych, którzy będą mogli zobaczyć na niej np. barokowe przedstawienia marionetkowe. Przedstawienia będą realizowane we współpracy z jednym ze szwedzkich teatrów.

W planach Teatru Lalek jest też m.in. spektakl dla dzieci - "Kot w butach" w interpretacji i reżyserii Piotra Tomaszuka, współzałożyciela i dyrektora Teatru Wierszalin czy propozycja dla dorosłych "Franz Kafka komedia" w reżyserii dyrektora teatru. Natomiast na uruchomionej w ubiegłym roku "Scenie debiutów" pokazane zostaną najprawdopodobniej dwa spektakle: jeden absolwentki a drugi studenta Akademii Teatralnej w Białymstoku.

BTL będzie również współorganizował po raz 7. Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich, który co dwa lata odbywa się w Białymstoku. Malinowski zaznaczył, że chce, aby podczas tej edycji w teatrze odbywały się pokazy mistrzowskie lalkarzy solistów.

Oprócz tego, w ramach działalności edukacyjnej teatru, prowadzone będą comiesięczne czytania dramatów dla dzieci i młodzieży, organizowane będą też warsztaty teatralne i plastyczne dla dzieci.

Białostocki Teatr Lalek jest miejską placówką. Zatrudnia 65 pracowników. Jest znaczącym i nagradzanym teatrem w kraju oraz zagranicą. W jego repertuarze znajdują się przedstawienia dla dzieci i dorosłych. Prowadzi też działalność edukacyjną dla dzieci.

(-)
(PAP)
10 września 2013

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...